'Yok mu Şöyle Yetişkinlerin de İzleyebileceği Bir Anime' Diyenler İçin El Emeği Bir Liste

Bazı insanlar anime'leri biraz çocuksu buluyorlar ve sırf bu sebeple izlemiyorlar. Sözlük yazarı ''welc0met0hell'' de bu dertten muzdarip olanlar için güzel bir liste hazırlamış.
'Yok mu Şöyle Yetişkinlerin de İzleyebileceği Bir Anime' Diyenler İçin El Emeği Bir Liste

1- (bkz: psycho-pass) 8/10:

teknolojinin gelişmesiyle silahlar artık bir kişinin suçlu olup olmadığını saptayabilmektedir. bir grup bu silahların aldatmanın yolunu bulmuştur ve şehirde terör estirmektedir. ve yeni mezun polisimiz bu eski "mükemmel" sistemi sorgulamaya başlayacak ve arkasındaki gizemi çözmesi gerekecektir.

2- (bkz: mirai nikki) 7/10: 

yeni zaman ve mekanın efendisinin seçilmesi için bir turnuva düzenlenir ve katılan kişilere özelliklerine göre gelecek günlükleri verilir ve hayatta son kalan kişi yeni efendi olacaktır herkes geleceği görürken birbirlerini nasıl öldürebileceklerdir ve en önemlisi aşk ne kadar sapkın olabilir.

3-(bkz: appleseed) 7/10: 

bunu izleyeli baya oluyor ghost in the shell'in orjinal kitap(manga) serisi diye hatırlıyorum. ghost in the sheli izleyen bunu da izlesin.


4- (bkz: steins gate) 8,5/10 : 

bir şekilde (buraya yazarsam bu ne lan diye izlemezsiniz o yüzden bir şekilde) kendi geçmişlerine mesaj gönderebilen bir grup bilim adamı ile peşlerine düşen bir organisazyondan kurtulma çabaları.(çok yavan oldu ama siz yinede izleyin)

5- (bkz: great teacher onizuka) namı diğer büyük harflerle "gto" 8,5/10 : 

böyle öğretmenim olsun isterse 10 bin lira maaş alsın helaldir diyorum hiç bir şeyi beğenmeme timi bile bu öğretmeni beğenecektir beğenmeyen neyse ...

6- watashi ga motenai no wa dou kangaetemo omaera ga warui! kısaca "(bkz: watamote)" 8/10:

türkçe çevirisi : "popüler olamamamın tek sebebi sizsiniz" olan lise'ye yeni geçmiş bir ergenin komedi hikayesi.

opening bunu seven bayılır sevmeyen iğrenir değişik bir komedi serisi ben bayağı güldüm.

7-(bkz: hellsing) 7.5/10 : 

avrupa'da vampir avlayan hellsing organizasyonu en gizli silahını ortaya çıkartmak zorunda kalmıştır. çünkü karşılaştıkları bu vampir'ler doğal değil suni yollarla yapılmışlardır. (nasıl doğal oluyorsa)

8-(bkz: akira) 6/10 : 

bunu listeye kült diye aldım bazı filmler sorgulanmadan sadece izlenmeli(bunu izlediğimde hala ergendim pek hatırlamıyorum)

9- (bkz: avatar the last airbender) 7.5/10: 

buna anime demek yanlış ancak gerek konusu gerek çizimleri ile izlenmesi gereken bir seri.

10-(bkz: afro samurai) 7.5/10 : 

"cool'luk" nasıl olur öğrenmek isteyen izlesin ancak uygulamaya kalkmasın çok eğreti durur.

kısa bilgi seslendirmesini "samuel l. jackson" yapmıştır.

11-(bkz: darker than black) 7/10: 

10 yıl önce tokyo’da, hell's gate (cehennem geçidi) denilen ve analiz edilemeyen tuhaf bir alan belirir. aynı anda, paranormal güçlere sahip psişik insanlar ortaya çıkar. en güçlü psişik ajanlardan biri olan hei, gözleri görmeyen ortağı yin’le birlikte hell’s gate’in sırrını çözmeye çalışan onlarca kişiden sadece ikisidir. 

12- (bkz: bakuman) 7/10: 

bu anime özellikle mangakaların hayatlarını anlattığı için benim için ayrı bir güzeldir.

13- (bkz: elfen lied) 8/10:

u openingi izleyin müziği bir dinleyin zaten izlersiniz bu ilk ağladığım animedir (bak niye ağladığımı hatırlayamadım tekrar izlemek lazım)(ecchi kesinlikle değildir.)

14- (bkz: ghost in shell) 7/10:

not : matrix bu anime'den esinlenmiştir.

2029 yılında dünya günlük yaşamın her alanına yayılmış sınırsız bir elektronik ağ ile birbirine bağlıdır. insanlar, cyborglar, robotlar ve yapay zekaya sahip programlar bu ağın birer parçasıdır. insanları diğer yaşam formlarından ayıran tek ayırt edici özellik ise sahip oldukları hayaletlerdir. hayalete sahip her türlü canlı, tamamı ile sibernetik bir vücuda sahip olsa da insan olarak tanımlanmakta ve insana dair her türlü hak ve özgürlüklerden yararlanabilmektedir. ancak, siber suçlular hayaletleri yönlendirmekte, algısal verilere ulaşılabilmekte hatta hafızalar silinip üzerlerine yenilerini yazılabilmektedir. böyle bir ortamda, insanlığın, bilincin ve varoluşun bilinen tanımları bile netliklerini yitirmektedir

15- (bkz: kiseijuu sei no kakuritsu) (parasyte) 7/10 :

bir gece parazitler olarak adlandırılan solucanımsı uzaylılar dünyayı istila edip insanların kulaklarından ya da burunlarından girerek beyinlerinin kontrolünü ele geçirirler. shinichi uyuduğu sırada bir parazit kulağından girmeye çalışır. ama o sırada shinichi kulaklık taktığı için parazit başarısız olur ve sağ koluna girerek kolun kontrolünü ele geçirir

16- (bkz: tokyo ghoul) 8/10 : 

opening`i süper animeler arasında yerini alan mangası devam eden (15-05-2016) diyecek söz bulamadığım kesin izlenmesi gerekenlerden.

17-(bkz: shingeki no kyojin)(attack on titan) 8.5/10 : 

mangası ayda bir çıkan bu yüzden 2. sezonu bir türlü çıkmayan ovalarla idare ettiğimiz güzide seri .

18-(bkz: code geass) 8.5/10 : 

mecha(robotlu anime) olduğu için genellikle ön yargılı yaklaşılır ancak hala merak ederim lelouch ile light yagami karşı karşıya gelseler ne olurdu akıl ve egonun çarpışmasından dünya kendi içine çöker kara delik oluşurdu herhalde der geçerim ama süper olurdu kabul edin ey izleyenler.

19-(bkz: zankyou no terror) 8/10: 

evlat acısı gibi koyan anime. fark ettiğiniz üzere izlemek isteyene bir sürü süper anime var ancak yeteri kadar zaman yok bunlarda hala izle(ye)mediğim ancak beğeneceğinizi düşündüklerimden.

20-(bkz: cowboy bebop) : 

kendisi akira gibi kült bir seri pek çok holywood ünlüsü de kendisini izlemiştir.ben? ben maalesef hala izlemedim one-piece serisini güncel'den takip eden dayanamayıp mangayı da okuyan ben işten güçten vakit bulup bir izleyemedim bunu ulan daha fma'yı bitiremedim onu bitireyim söz buna başlayacağım.

21-(bkz: legend of the galactic heroes)

kült kategorisinden listeye giren bir başka eski seri izlenecek listemin üst sıralarında.

22-(bkz: monster) : 

hala izlemediğim için kendime kızdığım "madhouse" yapımı animelerden.

23-(bkz: nana) : 

bu özellikle dram ve romantik olduğu için kızlar/kadınlar/bayanlar (o kadar tartışma döndü ki ne desem bilemedim tırstım bir an) tarafından sevilen ve önerilen bir seri tabi ki yine "madhouse"'tan.

24-(bkz: claymore): 

animesi yarım kalmış bir seri mangadan devam etmek gerekiyor.

25-(bkz: ergo proxy):

hala izleyemedim lanet olsun.

not: açıklamaların bazıları turkanime.tv' den alınmıştır.