Yönetmen Miloš Forman ve Baba-Oğul Douglas'lar Arasındaki Zarif Tesadüf Hikayesi

Efsane Guguk Kuşu filminin yönetmeni Milos Forman (18 Şubat 1932-13 Nisan 2018) ve Kirk Douglas ile oğlu Michael Douglas arasında geçen hikaye, bu filmin güzel tesadüfler sonucu meydana geldiğini kanıtlıyor.
Yönetmen Miloš Forman ve Baba-Oğul Douglas'lar Arasındaki Zarif Tesadüf Hikayesi

kaderin yüzüne güldüğü insanlardan birisi olabilir milos forman. bir röportajında yaşadığı mükemmel bir tesadüfü anlatır.

1962 yılları. ken kesey tarafından guguk kuşu isimli bir kitap yazılmış. dale wasserman, ünlü bir oyun yazarı, sahneye guguk kuşu kitabını uyarlamak istemiş. başrolde kirk douglas'ın olduğu oyun, broadway'de gösterilmiş. daha sonra kirk douglas ise kitabın film haklarını satın almış. kitabın bir filmini yapmak istemiş ve başrolde, mcmurphy rolünde, kendisi oynamak istemiş fakat bu yapım için gerekli destek stüdyo tarafından verilmemiş.

bir gün kirk douglas çek cumhuriyeti'ne, prag'a gitmiş

bazı çek filmlerini izlemiş. izlediklerinden bir tanesi de milos forman'a aitmiş. küçük bir parti düzenlenmiş, kirk douglas, milos forman'ın yanına gelip elinde bir kitap olduğunu, ona yollamak istediğini, okumasını ve eğer beğenirse filmini beraber çekip çekemeyeceğini sormuş. milos forman kitabı okumayı düşünmeden kabul etmiş ve kitabın gelmesini beklemiş. kitap beklediği ve tahmin ettiği üzere, gelmemiş. hatta kirk douglas için şöyle bir cümle kurmuştur gülerek: "for me, it was just another bullshit hollywood artist." (benim için, başka bir pislik hollywood aktörüydü)

ayrıca yıllar sonra kirk douglas, oğlu michael'e ve saul zaentz'e guguk kuşu'nun film haklarını kendisi vermiş.

8 yıl sonra, milos forman'ın california'da kaldığı otele bir zarf içinde bir şey gelmiş

içinde ise "guguk kuşu" kitabı varmış. gönderen; michael douglas, kirk douglas'ın oğluymuş ve okuyup beğenirse, guguk kuşu'nu beraber çekip çekemeyeceklerini sormuş. milos forman kitabı okumuş ve "hayatında şimdiye dek okuduğu en güzel edebi parça" olduğunu düşünmüş. ve milos forman, aynı kitabın filminde yönetmen olması için kendisine tam 8 yıl önce michael douglas'ın babası tarafından gönerildiğinden habersiz bir şekilde teklifi kabul etmiş. işin garibi, michael douglas'ın da 8 sene önce babasının bu kitabı gönderdiğinden haberi yokmuş.

ve aslında milos forman'ın düşündüğünün aksine, kirk douglas kitabı gerçekten yollamış. fakat arada ülkede yaşanan bir karmaşıklıktan dolayı kitaba el konulmuş ve gönderildiği ne milos forman'a ne de kirk douglas'a söylenmiş.

üçü de kaderin onları böyle güzel bir noktada birleştirdiğini yıllar sonra fark etmişler.

milos forman'ın yönetmenliğini, michael douglas'ın ve saul zaentz'in prodüktörlüğünü yaptığı film, toplam 5 oscar almıştır. birisi jack nicholson'a, diğeri milos forman'a, diğeri de saul zaentz ve michael douglas'a aittir.

röportaj


not: röportajda, benim yazdığım bazı kısımlar mevcut değil. o yüzden milos forman'ın kendi sitesinde o yerlerin yazılı olduğu linki bırakıyorum. trivia kısmısında bulabilirsiniz: guguk kuşu filminin çekilme süreci (12 ve 13.maddeler)

çok büyük yönetmen forman. özellikle amadeus ve one flew over the cuckoo's nest filmleri mutlaka izlenmeli. güzel uyusun.

Oscar'lı Burjuvazinin Gizemli Çekiciliği Filminin Tesadüfi Senaryo Yazım Öyküsü