YouTube'da Neden En İyi Videolara Bile Dislike Atanlar Oluyor?

YouTube'da şahane şarkıların veya içeriklerin bile dislike alabildiğine şahit olmuşsunuzdur. Bunların sebebi ne olabilir?
YouTube'da Neden En İyi Videolara Bile Dislike Atanlar Oluyor?
iStock

youtube'da iyileri dislike eden esrarengiz kişiler... ben de onlardan biri olana kadar hep merak ederdim. youtube'da en harika videoları bile dislike eden bazı kişiler var. sayıları da az değil. kimdir bunlar ve neden videoları dislike ediyorlar?

bazen dinlemeye doyamadığın bir müziğe bakarsın binlerce kişi dislike atmış. içinden dersin ki: "hangi psikopat manyak bu şarkıya dislike atar?" hatta bununla kalmaz belki de küfür edersin. videoların altındaki yorumlarda da bu konuda çok serzeniş görebilirsiniz. örneğin hitler'in yok oluşunu anlatan bir belgesele dislike atanlarla "hitler'in torunları dislike atmış" falan diye dalga geçerler yorumlarda.

ben de bu dislike'çıları merak edenlerden biriydim. amaçları ne, neden her videoya dislike atan birileri var diye düşünürdüm arasıra, ta ki onlardan biri olana kadar.

insanların videolara dislike atmasının birkaç nedeni var

burada sıralayacağım. öncelikle hepimizin bildiği sebeplerden başlayalım...

yanlışlıkla dislike atanlar: like atayım derken dislike atıyorlar ve bunu fark etmiyorlar.

beğenmediği için dislike atanlar: yani renkler ve zevkler tartışılmaz. en iyi şarkıyı bile beğenmeyen birileri çıkabilir.

piçliğine dislike atanlar: bunlar belirli bir amacı olmayan sorunlu tipler. bakıyorlar ki çok like var, dislike'ı basıyorlar.

ve benim de dahil olduğum son grup, videodan bıkanlar: evet dislike'ların büyük çoğunluğu aslında bundan kaynaklanıyor. youtube'da müzik dinleyenlerin davemlı başına geliyordur, youtube'da bir şarkıyı aratıp dinlemeye başladığınızda, youtube artık o şarkıyı devamlı önünüze getirmeye başlıyor. devamlı olarak play listinize ekliyor ve artık bir noktadan sonra bayılarak dinlediğiniz o şarkıdan bıkmaya başlıyorsunuz ve en sonunda artık "bu şarkı bir daha karşıma çıkmasın" noktasına geliyorsunuz. işte bunun en pratik yolu dislike atmak. bir videoya dislike atarsanız youtube bir daha o videoyu karşınıza çıkarmıyor.
biraz acımasız bir hareket gibi gözükse de maalesef en pratik yöntem bu.
videolardaki dislike'ların büyük çoğunluğunun bu yüzden atıldığını düşünüyorum. youtube alternatif bir "tekrar gösterme" butonu yapana kadar en iyi videolarda bile bu dislike'lar bolca var olmaya devam edecektir.

Dönünce Sizi Aylarca TBT'siz Bırakmayacak Muhteşem Tatil Yerleri

Sonunda Türkiye'de de Kullanıma Açılan YouTube Premium Nedir, Nasıl Kullanılır?