Yumurta Almak Yerine Tavuk Bakan Bir Ekşi Sözlük Yazarının Tavsiyeleri

Yumurta almak yerine tavuk bakmak, yumurta fiyatlarının zirve yaptığı şu günlerde hiç de fena bir fikir değil gibi.
Yumurta Almak Yerine Tavuk Bakan Bir Ekşi Sözlük Yazarının Tavsiyeleri

öncelikle, migros'taki l boy 30'lu yumurtanın fiyatını belirteyim: 34,95, yani 35 lira.

tabii bunun kalitesi tartışılır. o sebeple özellikle çocukların sağlığı için migros'a da "güvenerek" orvital'in 10'lu organik yumurtasının fiyatını belirteyim: 21, 95, yani 22 lira.

hem 10'lu hem de orta boy yani m boy bu yumurtalar l değil. genellikle m oluyor zaten. fakat 30 tane olsun isterseniz bu da 66 lira yapıyor!

siz ve eşiniz sadece hafta sonu kahvaltılarında yumurta yiyorsunuz diyelim. 16 yumurta yapar. tek çocuğunuz her sabah yese 30 da o olsun. düz hesap 45 yumurta. tabii minimumdan hareketle. yukarıda yumurtanın tanesi yaklaşık 2 liraya denk geliyor. organik olanı hesaplıyorum çünkü tavuk beslediğinizde yediğiniz yumurta organik oluyor. yani ayda 90 - 100 lira arası bir ücret yapıyor ki yılda da 1000 liradan daha fazla ediyor. tabii bu yumurtaları başka yemeklerde, kekte börekte falan kullanmıyorsunuz.

şimdi gelelim bana. malûm tavuk bakıyorum kendimce. günde 20 - 25 arası yumurta alıyorum 30 tavuktan. bazen tam sayı da oluyor ama hadi 22 diyelim ortalamaya. günde 22 yumurta, eşe dosta akrabaya ikram, evde yedikleriniz vs. derken 10 yumurta kalsa günlük, onu da 1,25 tl'den sattığınızı düşünün. yine sayılar minimumdan hesaplanıyor. günde 12,5 lira. ayda 375 lira.

bu kadar tavuk için buğday alırsanız ki ben az alıyorum çünkü mahalleli yemekleri ve ekmekleri çöpe atmaktan ise tavuklarıma getiriyor. buğdayın 10 kilosu 40 lira! çok zam geldi buna da. 375'ten 40'ı düşelim 335 lira. hadi 35 lirayı da düşelim, 300 lira aylık ortalama kalan para. yani yılda 3.600 lira.

minimum hesaplar bunlar. cins tavuk ve horozların alım-satım fiyatları bazen 3 bin küsüre kadar gidiyor. yumurta ile hiç uğraşmayıp cins tavuk yumurtalarını kuluçkaya yatıranlar ve ayda 10 bin ve üzeri kazananlar var bu işten. tabii tüm bunlar için müstakil ev gerekli. yine de görüyorum bazı sitelerde dahi bakanlar oluyor. millet bütün apartman birleşip kümes kuruyor.

işin bir de psikolojik kısmı var tabii. civciv büyütmek, onların yumurtadan çıkışlarına şahit olmak, bahçede tavuklarla vakit geçirmek vs. paha biçilmez şeyler. imkanınız varsa üç tavuk bir horoz alsanız emin olun hem giderlerini karşılar hem de sağlıklı, günlük yumurta yersiniz. bu fiyatlar seneye daha da artar.