Yumurta Çeşitlerinin İngilizce Karşılıkları Tam Olarak Nedir?

Bugünlerde bir influencer'ın yumurta için "sunny side up" demesiyle başlayan yumurta polemiğine bir açıklama getirelim dedik. Sunny side up nedir, poşe yumurta nedir gibi sorularınız için doğru yer burası.
Yumurta Çeşitlerinin İngilizce Karşılıkları Tam Olarak Nedir?
iStock

Scrambled Egg (çırpılmış yumurta)

yaklaşık 3 yıldır yapmış olduğum yumurta pişirme tekniğidir. yumurtayı önce çırpıyor daha sonra tavada pişerken karıştırıyorsunuz. inanılmaz bir lezzet. bu tarifi ilk kez denediğim o sabah, çocukluğum boyunca her sabah kahvaltısında yediğim yumurtayı yeniden keşfetmiş gibi olmuştum. sahanda yumurta tutkunu olan aile fertlerime bu lezzeti sunduğum an, yumurtanın görüntüsünden biraz ön yargılı yaklaşmışlardı ancak zamanla bağımlısı oldular.

Sunny Side Up (sahanda/göz yumurta)

bu tür pişirilen yumurtaya bazı yerlerde sunny side up derler, bazı yerlerde de fried eggs derler. annem sahanda yumurta der, ama scrambled ile sunny side up ayrımını yapmak için "sarısını dağıtma" diye tembihlemeniz gerekebilir.

özellikle new york yöresinde sunny side up tabiri kullanılır. bunu yumurtanın sarısı altta kalacak şekilde tavada ters çevirirseniz adı over easy olur, sarısı da hafif kızaracağı için daha lezzetli bile diyebiliriz. bunu yanında hash browns'la servis ederler, katran gibi bir kahveyi de sınırsız refill ile dayadınız mı tebrikler, artık siz de bir nuyorker'sınız. nasıl bilmezsiniz cahiller diye gelip eksi sözlük'te ahkam kesebilirsiniz. yalnız dikkat edin, coffee diyeceğiniz zaman kooooffiiii diye telaffuz edeceksiniz, ava giderken avlanmayın.

almanlar ise efektif olmak adına tabii ki tüm bunları tek bir potada birleştirip adına da bauernfruhstück demiştir. yarın bir gün bu konuda da bir kavga çıkarsa aklınızda bulunsun diye söylüyorum.

Omelette (omlet)

yumurtanın çırpıldıktan sonra çeşitli malzemeler eklenerek tavada pişiriliş şekline verilen genel ad.

Poached Egg (çılbır/poşe yumurta)

kabuksuz, beyazı tam pişmiş, sarısı da akışkan kıvamdaki yumurta. rafadan yumurtayı seven bunu da sever. yumurtayı kaynar suya kırmadan önce iyice bir girdap oluşturun tencerenin içinde. sonra, o kırdığınız yumurta döne döne top haline gelecek girdabın içinde, sonra da altı delikli bir kepçe ile dikkatli bir şekilde çıkartın tencereden... hatta pazar kahvaltıları için biraz günaha girmeyi göze alıyorsanız, poşe yumurtayı sarımsak+süt+ bayat ekmek+yumurta beyazı karışımına bulayıp kızartabilirsiniz. yanında bir de demli çay... ohhh... afiyet olsun.

poşe yumurtayı,

sarımsaklı yoğurt, yağ ve kırmızı biberle servis ederseniz çılbır;

iki parça muffin arasında bacon (domuz jambonu--normal jambon da olur), hollandaise sos ile servis ederseniz egg benedict (ilk defa bu çeşit yemeği bulan lemuel benedict'e ithafen);

yine iki parça muffin arasında bu sefer jambon yerine tütsülenmiş somon ile servis ederseniz egg royale (tercihen üstüne kırmızı veya siyah havyar ve frenk soğanı eklenebilir);

yine iki parça muffin arasında ama bu sefer bacon veya somon yerine sotelenmiş ıspanak ve hollandaise sos ile servis yaparsanız egg florentine (menşei floransa); şeklinde adlandırılır.

(hollandaise sos: yumurta sarısı, sıvı yağ, su ve limon suyunun iyice çırpılarak kıvamlandırılmış fransa ve hollanda menşeili bir sos).

muffin yoksa iki parça kabarık kızarmış ekmek de aynı işi görecektir. üstte poşe yumurtanın püf noktası dağılmayı önlemek için pişirilecek suda muhakkak sirke (veya birkaç damla limon) olması, yumurtayı kırmadan önce suyu karıştırıp girdap haline getirmek ve yumurtayı bu girdabın içine kırmak (yumurtayı dağıtmadan toplu halde pişmesi için) ve aşırı pişirmeden dikkatlice sudan almak.

afiyet olsun.

Çin'de Erkek Çocuk İdrarıyla Pişirilen Yumurta Kültürü: Virgin Boy Egg