Yunan Filozof Epiktetos'tan Yaşamın Her Alanında Hala Geçerliliğini Koruyan Alıntılar

MS 50-MS 135 yılları arasında yaşamış filozof Epiktetos'un yüzyıllar öncesinden söylediği bu sözler insanın hayat felsefesi haline getirebileceği cinsten.

"mutluluğa giden tek yol vardır. bu, irademizin dışındaki şeyler yüzünden kaygılanmayı bırakmaktır."

"senin huzursuzluğun başkalarıyla değil, kendi kendinle bağdaşamadığın içindir."

"eğer kendinizi geliştirmek istiyorsanız başkalarının sizin aptal yada deli olduğunu düşünmelerine aldırmayacaksınız."

"bir insanın bildiğini zannetiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır.."

"nasıl saat günün bir parçasıysa ben de öylece bütünün bir parçasıyım. saat gelir geçer, ben de gelir geçerim. görevim, elimde olanı yapmak ve üst yanına kulak asmamaktır. deniz yolculuğuna çıkarken gemiyi, kaptanı ve mevsimi seçerim. bu benim işimdir. yolda bir fırtına koparsa asla umursamam. bu benim işim değildir. kaptanı seçmek benim elimdedir, fırtınayla uğraşmaksa kaptanın elindedir. bilgelik, bizim olanı ve olmayanı bilmek ve ona göre davranmaktır."

"oynaşan şu köpek yavrularını görüyorsun. birbirleriyle gerçekten dost gibi görünüyorlar. küçük bir kemik at, o zaman gerçeği göreceksin. kardeşlerin, babaların ve çocukların dostlukları işte böyledir. ele geçirilmesi gereken bir servet, bir tarla ya da bir metres ortaya çıksın; ne baba, ne kardeş, ne çocuk kalır."

"senden alınan şeylere karşı, senden alınamayacak olanları koysana! bu, senin iradendir. iradenin hürriyetine ise, jüpiter bile müdahale edemez. işte asıl özgürlük budur."

"kişileri yaşananlar değil, o yaşananlara bakış açıları rahatsız eder."

"sadece eğitimli olanlar özgürdür."

"kader eninde sonunda günahlarımızın bedelini önümüze koyar. görünen ya da görünmeyen zaman içinde herkes günahlarının bedelini öder. ektiğini biçer. bunu bilen adam kimseye kızmaz, gücenmez, kimseyi aşağılamaz, kimseyi itham etmez, kimseden nefret etmez, kimseye kin tutmaz. bunu bilen adam karşılaştığı aksiliklere şaşmaz. önüne çıkan maddî manevi engellerin kendi günahlarından başka bir şey olmadığını bilir."

"bizi gerçekten korkutan ve umutsuzluğa düşüren şey, dışımızdaki olayların kendileri değil, fakat bizim onlar hakkındaki düşüncelerimizdir. bizi rahatsız eden 'şeyler' değil, onların anlamını yorumlama biçimimizdir."

"hayatında olup biten şeylerin, dilediğin şekilde olmasını isteme: nasıl oluyorlarsa, öyle olmalarını iste. böylece her zaman mutlu olursun."

"yaşamındaki sınırlar, yalnızca senin belirlediklerindir."

Bu içerik de ilginizi çekebilir