Yunan Prensi Olarak Doğan Prens Philip'in Türkiye'nin Etkisiyle Edinburgh Dükü Olması

Geçtiğimiz günlerde, 100 yaşına az bir süre kala hayatını kaybeden Edinburgh Dükü Prens Philip'in hayatına dair ilginç bir anektod.
Yunan Prensi Olarak Doğan Prens Philip'in Türkiye'nin Etkisiyle Edinburgh Dükü Olması

philip mountbatten, yahut hepimizin bildiği şekliyle edinburgh dükü prens philip... kraliçe 2. elizabeth'in kocası, galler prensi charles'in, prenses anne, prens edward ve prens andrew'in babası. veliaht prensler william ve henry'nin dedesi, 100 yaşında vefat etti.

bir ingiliz değildi. kendisi 1921 yılında yunanistan'ın korfu adasında dünyaya geldi. prens philip'in dünyaya geldiği korfu adasındaki yunan kraliyet sarayı şurası:


doğduğunda yunanistan'ın 100. kuruluş yıldönümüydü, 100. kuruluş yıldönümünde tanrı yunan halkına yeni bir prens hediye etmişti... böyle büyük bir coşkuyla dünyaya gelmişti philip. yunan prensiydi. aslında tam olarak ünvanı şuydu: "yunanistan ve danimarka prensi"

prens philip, schleswig-holstein-sonderburg-glücksburg hanedanı mensubu bir prens olarak dünyaya geldiği sırada babası prens andrea anadolu'da bulunuyordu.

Prens Andrea

yunanistan kralı konstantin'in kardeşi prens andrea, dünyaya gelen yeni yunan prensinin şerefine, yunan ordusunun 2. kolordusu komutanı olarak sivrihisar, haymana ve emirdağ'da yağmalamadık köy bırakmamış. sivrihisar'ın karkın, polatlı'nın da uzunbeyli ve çekirdeksiz köyünü bizzat yakmıştı.

eylül 1921'e kadar anadolu'da katliamlarını sürdürdü prens andrea... nihayet sakarya zaferi ile polatlı'da durdurulan yunan ordusu, artık ilerlemelerinin mümkün olmadığını anlamış, prens andrea'da katliamlarına ara vermek zorunda kalmıştı.

zira, sakarya savaşındaki bu mağlubiyet için yunan kamuoyu kelle istemiş ve bu mağlubiyet sonrası başkomutan papulas ve prens andrea görevlerinden alınmışlardı. prens andrea'da yunanistan'a, yeni doğan oğlu philip'in yanına dönmüştü. fakat andrea ve philip'in yunanistan günleri kısa sürecekti...

1 sene sonra anadolu'da kesin mağlubiyete uğrayan yunanlar, anadolu'yu terk etmek zorunda kalmışlar, 9 eylül'de türklerin izmir'e girişinden sadece 2 gün sonra, 11 eylül 1922'de ise yunanistan'da darbe olmuş, kral konstantin italya'ya kaçarken, prens andrea da ailesi ile birlikte fransa'ya sığınmak zorunda kalmıştı...

prens andrea'nın fransa günleri zor geçiyordu. neticede asil bir ünvanı olmasına rağmen devrik bir prensti. prens andrea'ya ilk darbe eşi alice'den geldi, prenses alice, 5 çocuğunu da alıp prens andrea'yı boşamış ve baba evine dönmüştü.

not: prens philip'in annesi prenses alice de sıradan biri değildi, o da battenberg prensesi'ydi.

tabi bu arada prens philip büyümeye başlamıştı, ilk ve orta okulu fransa ve almanya'da okuyan prens philip, askeri lise sınavlarını kazanmış ve britanya kraliyet donanmasına girmişti.


şimdi kafanız karışacak biliyorum, ama hanedan üyeleri için ülke sınırı diye bir şey söz konusu değildir. şöyle bir örnek daha vereyim, prens philip 2. dünya savaşı sırasında parlak bir deniz subayı ve başarılı bir gemi kaptanıydı. ingiliz donanmasında hizmet veriyordu.

lakin prens philip'in diğer 4 kız kardeşinin 3'ü ise nazilerle evliydi. britanya donanmasında savaş gemisi kaptanı, ama 3 eniştesi nazi. vay amünyum ya hayata bak...

işte başarılı donanma subayı philip, 2. dünya savaşından hemen sonra prenses elizabeth ile dünya evine girmiş, prensesin kraliçe olması ile kendisi de edinburgh dükü olmuştu.


prens philip'in edinburgh dükü olmasında en önemli faktör şüphesiz ki 100 sene önce polatlı'da; "hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır, o satıh da bütün vatandır" emrini veren bir dünya lideri olan ebedi başkomutanımızdır.

o sakarya'da başkomutanımız olmasa ve düşmanı durdurmasaydı, prens philip bugün edinburgh dükü olamazdı.

not: ulu önder atatürk, sadece prens philip'i edinburgh dükü yapmakla kalmamış tabi, izmir'in kurtuluşu sonrası türk ordusuna çanakkale üzerine yürüme emri vererek, çanakkale krizi'ne sebep olmuş, çanakkale krizi sonrası da britanya'daki lloyd george hükümeti istifa etmek zorunda kalmış, kanada, avustralya, yeni zelanda, hindistan ve güney afrika bu sayede bağımsızlıklarını kazanmıştır...

https://en.wikipedia.org/wiki/chanak_crisis