Yurt Dışı Amazon Sitelerinden Xbox Series X Nasıl Alınır?

Ülkemizdeki fiyatı 5 bin TL'nin üzerinde olan Xbox Series S veya Xbox Series X'i Amazon'un yurt dışı sitelerinden, yasal yollarla daha uygun fiyata almak da mümkün.
Yurt Dışı Amazon Sitelerinden Xbox Series X Nasıl Alınır?

1- yurt dışından xbox nasıl alınır?

aslında çok basit. türkiye'deki bir online alışveriş sitesinden nasıl alışveriş yapıyorsanız öyle. dikkat etmeniz gereken tek şey ürünün amazon tarafından satılıyor olması. zaten yazıyor "amazon eu tarafından satılır ve gönderilir" diye.

ürünü sepete atıyorsunuz. adres ve kart bilgilerinizi giriyorsunuz. son adımda size cebinizden çıkacak net tutarı gösteriyor. isterseniz döviz cinsinden isterseniz tl cinsinden ödeme yapabiliyorsunuz. ama tl olarak yaparsanız amazon kuru biraz yüksek hesaplıyor ve cebinizden yaklaşık 200-300 lira fazla para çıkıyor. euro ya da gbp olarak ödemekte fayda var. bankanız o günkü kurla bu tutarı tl olarak ekstrenize yansıtıyor. tabi kur merkez bankası kurundan biraz daha yüksek olabiliyor. bu tüm yurtdışı alışverişler için geçerli. isterseniz almadan önce bankayı arayıp euro ya da dolar ekstresi talep edebilirsiniz. bu şekilde olunca doğrudan orada yazan tutar ekstreye yansıyor ve siz de kart ödeme tarihinde gidip bankanıza euro ya da dolar yatırıyorsunuz. seçim sizin.

amazon'un uk, almanya, italya, fransa ve ispanya ayakları türkiye'ye bu konsolu gönderiyor. hepsinde fiyatlar farklı. ama uçurum yok tabi. 10-20 euro oynuyor. ben series s aldım. 385 ile 420 euro arasında değişiyor fiyatlar. en ucuzu uk. amerika ise türkiye'ye gönderim yapmıyor şu an.

ancak şu ara stok pek bulunmuyor. arada birkaç tane düşüyor ve anında tükeniyor. takip etmeniz lazım. nowinstock.net diye bir site var mail yolluyor stoklara gelince fakat bir 10 dakikayı buluyor mail gelmesi. zaten o zamana bitmiş oluyor. aralık başında stoklar yenilenecekmiş diyorlar. takipte kalın.

2- ekstradan vergi ya da kargo öder miyim?

hayır. amazon sizden zaten tüm vergileri ve kargo bedelini ödeme esnasında tahsil ediyor. bunun dışında bir ücret ödemezsiniz. hatta olur da gümrükte falan daha az vergi çıkarsa amazon bu farkı size sonradan iade ediyor.

3- gümrükte takılır mı?

mevcut gümrük mevzuatına uygun olmayan hiçbir işlem yok. gayet yasal yollarla, vergisini ödeyerek ürün alıyorsunuz. neden takılsın ki? kargoyu getiren firma (dhl ya da ups) ürün gümrüğe girdiğinde sizden bir belge ya da sadece tc kimlik numarası isteyerek tüm gümrük işlemlerini hallediyor. benden sadece kimlik numarası istediler.

4- kaç günde geliyor?

ben türkiye'nin neredeyse en doğusundayım. ingiltere'den buraya 5 günde geldi. istanbul'a 3 günde falan teslim ediyorlarmış. tabi kargo aynı gün çıkmayabilir. ama genel olarak çok hızlı. aldığınız ülkeye göre ya dhl ya da ups getiriyor. bildiğim kadarıyla uk ve almanya dhl diğerleri ups.

5- garanti durumu nedir? ülkeden ülkeye fark eder mi?

microsoft türkiye ile görüştüm bu konuda. sistemde görünen garanti süresi cihazın satıldığı ülke içinde geçerliymiş. nereden alınırsa alınsın cihazın 1 yıl uluslararası garantisi var. bu tüm dünyada böyle. sadece ülkelerin kendilerine özel garanti koşulları olabiliyor ancak bu sadece o ülke içinde geçerli. örneğin türkiye'den alınan xbox burada 2 sene garantili (yasal zorunluluk) ama yurtdışına götürürseniz 1 yıl garantisi oluyor gittiği ülkede. eğer 2. yıl bir sorun olursa alındığı yere göndermek durumundasınız şayet o ülkede garanti süresi 2 yılsa. ama amazon bu konuda da yardımcı oluyormuş. 2. yıl sorun olursa bize yollayın hallederiz demişler soranlara.

6- cihaz global mi?

evet. sanırım xbox'ta bölge sınırlaması gibi bir durum yok zaten. ben ilk kez konsol aldım. ama cihaz global. türkiye'de satılan neyse oradan gelen de birebir aynısı. sadece uk'den alırsanız priz dönüştürücüye ihtiyacınız olacak. 5-10 lira bir şey zaten.

7- cihaz geldiğinde bir sorunu varsa ne yaparım?

amazon'a tüm masraflar onlara ait olacak şekilde iade edebiliyorsunuz. özetle durum bu.