Yurt Dışından Gidiş Dönüş Uçak Biletli PlayStation 5 Almak Ne Kadara Mâl Olur?

8299 lira fiyat biçilen PlayStation 5'i yurt dışından almak isteyenlerin sayısı hiç de az değil. Kabaca, Avrupa'dan PS5 alırsanız size ne kadara mâl olacağını hesapladık.
Yurt Dışından Gidiş Dönüş Uçak Biletli PlayStation 5 Almak Ne Kadara Mâl Olur?

araştıran vardır ya da yoktur bilemeyeceğim. ama yurt dışından almak için hiçbir eksiğimiz olmayan bir ürün playstation 5.

hayatınızda pasaportu olmamış, uçak görmemiş biri olduğunu varsayarsak

368.30 tl pasaport
665 tl vize
1200 tl uçak bileti
aynı gün geri dönmek istemezsiniz diye 85 liraya hostel
4638,28 tl almanya ps5 fiyatı

toplamda yaklaşık 6950 tl ye alınıyor bu alet. hazır gitmişken telefonunuzu, bilgisayarınızı, kıyafetlerinizi falan da yenilersiniz. cidden ben neyi kaçırıyorum.

ekleme

yurt dışı çıkış pulunu unutmuşum. 50 tl bir ücreti var.

ikinci olarak global blue sayesinde yurt dışından alınan ürünü, orada kullanmayacağınız için vergisini ödemek zorunda değilsiniz. bunun %10-12 gibi bir vergi iadesi olacağını belirtmişlerdi. fakat ben sitelerinde almanya'nın pandemi döneminde elektronik ürünlerdeki vergi matrahını %16 gibi bir oran gördüm. yani 377 ile 449 euro arasında bir bedelle ps5 alınabiliyor.

en çok gelen sorulardan birisi şuydu. gümrükten geçiyor mu?

evet, geçiyor. ticaret bakanlığı sitesinden alınan bilgiye göre b-diğer eşya, madde 7: bir adet kasetli veya oyun kartlı elektronik oyun aleti gümrük vergisinden muaf. kişisel kullanım için olması önemli. satmaya kalkarsanız ithalata girer. ayrıca birden fazla getirmeye kalkmayın.

bir başka öneri olarak şu geldi. ben almanya'yı baz almıştım. farklı bir rotada daha ucuza gelebilir

1023 tl; bulgaristan schengen bölgesinde değil ve ayrı bir vize alınıyor. 110 euro'ya ya da 1023 tl'ye bulgaristan vizesi alabilirsiniz.  marmara bölgesinde otobüsler 110 ya da 140 tl'ye bulgaristan'a götürüyor. tahmini 300 tl gidiş dönüşünüz olur. 

bir şeyi not düşeyim. bulgaristan'daki elektronik diğer avrupa ülkeleri bandında olmayabilir. şahsen ben zamanında baktığımda gözüme pahalı gelmişti. bu nedenle fiyatlarına önceden internet üstünden bakıp almaya gidebilirsiniz. ozone gibi yerlerin satıyor olması lazım.