Yurt Dışından PlayStation 5 Getirsek Gümrükte Sorun Yaşar mıyız?

Türkiye fiyatı 8299 TL olarak açıklanan PlayStation 5 için pek çok kişi şimdiden yurt dışından getirme planları yapıyor ve o kişilerin pek çoğunun aklında havalimanı gümrük kontrolünde sorun yaşar mıyız sorusu var...
Yurt Dışından PlayStation 5 Getirsek Gümrükte Sorun Yaşar mıyız?

yurt dışından daha önce yanımda benzer cihazlar getirdim. o yüzden bilgim dahilinde bu konuya biraz açıklık getireyim, bazı kafa karışıklıkları var çünkü.

öncelikle güvenlik ve gümrük kontrolü birbirinden farklı şeyler

kabin içine aldığınız veya uçak altına verdiğiniz bagajlar güvenlik kontrolünden geçerler. bu da uçağa kurallar dışında tehlikeli ve yasak (uyuşturucu, silah vs.) eşyaları almamaya yöneliktir. kimse x-ray'de sizin playstation'ınızla ilgilenmez.

gümrük kontrolü ise havayolu ile girişlerde havalimanı çıkış kapısında olur. ya "gümrüğe beyanım var" diye kendi isteğinizle girersiniz, ya da gümrük görevlisi tarafından davet edilirsiniz. hakkınızda özel bir ihbar ya da tahkikat yoksa bu davet rastgele yapılır. gümrük alanının kralı da kuralı da yönetmelik değil, gümrük görevlisinin kendisidir ve her şey o memurun iki dudağı arasındadır. isterse donunuza gümrük vergisi çıkarır. yönetmelik falan samimi olarak bilmez zaten, o konularda yapacağınız "yönetmelik şu kadar hakkım var diyor" savunması çoğu zaman idam fermanınızı imzalamak olur. o yüzden hal hareket ve tavırlar önemli.

diyelim davet edildiniz ve bavulunuzdan 1 tane playstation 5 çıktı

"kendime oynamak için aldım", çoğu durumda yeterli bir cevap olacaktır. iki cihaz olursa açıklamak daha zor olur, ikiden fazla cihazı ise açıklamak imkansıza yakın olur. rastgele gümrük kontrolüne yakalanmak düşük bir ihtimaldir ama ihtimal dahilindedir.

motorlu araçla gelirken de yine ülkeye giriş yapınca ve yine rastgele gibi bir oranda detaylı gümrük arama için davet edilirsiniz. bazen 'var mı bir şey' diye sorulur geçer gidersiniz. ama detaylı arama oranı uçak yolculuğuna göre hayli fazladır ve eğer balkan ülkelerinden geçiyorsanız her sınırda benzer durumu yaşarsınız.