Yurt Dışından Türkiye'ye Yasal Yollarla Nasıl Araba Getirilir?

Araç sahibi olmak isteyenlerin hayatlarında en az bir kez duyduğu ya da düşünüp araştırdığı bu konuyu açıklığa kavuşturalım.
Yurt Dışından Türkiye'ye Yasal Yollarla Nasıl Araba Getirilir?

araç sahibi olmak isteyenlerin hayatlarında en az bir kez duyduğu ya da düşünüp araştırdığı bir konudur bu. "ya abi gürcistan'da arabalar bedava, oradan mı getirsek acaba" diye sohbeti bolca geçmiştir araç almak isteyenler arasında. fakat işler araştırma safhasına geçince, "arif'in manchester'a attığı gol" misali, kendimizi çok farklı yerlerde buluruz ve en sonunda "olmuyor abi ya" ile noktalanır.

yurt dışından araç getirmenin iki yolu var arkadaşlar, biri legal olan diğeri ise illegal olan yöntemler. ben burada size legal olan kısmı anlatacağım. zaten diğer yöntem de yakalanmanız durumunda ciddi cezalar ile karşılaşıp, getirdiğiniz arabanın üç beş katı vergi borcu ödeyebilirsiniz. bu konuyu burada kapatıp legal yöntemlerle türkiye'ye araba nasıl getirilir öğrenelim.

ilk olarak şu çok sorulan "ma/z" plaka muhabbetini açıklığa kavuşturalım. yurt dışından ülkemize gelen yabancı bir vatandaş, eğer ülkesinden bir araba getirir ve türkiye'de kullanmak isterse, "ma/z" plaka veriliyor. (misafir araç). son günlerde çok sık görünmeye başlanmasının sebebi ise suriyeliler. çöpten karton toplayan arabalarda ve şahinlerde bile "ma/z" görünüyor, eski karizması bitti. kısaca yabancı bir ülkenin vatandaşı iseniz, ülkeye kendi arabanızı sokabilir ve tescil ettirip "ma/z" plaka alabilirsiniz. işte bu noktada şu önemli, bu aracı yine vatandaşı olduğunuz ülkenin türkiye'de yaşayan başka bir vatandaşına "yabancıdan yabancıya" satış işlemini gerçekleştirebilirsiniz. ma/z plaka ile ülkede yasal olarak kaldığınız süre boyunca aracı kullanabilirsiniz, şu iki yılda bir yurt dışına çıkma muhabbeti olmaz.
bu kişiler sıfır otomobili türkiye'de vergisiz olarak alır ve kullanır fakat satamaz. satmak istediğinde yabancıdan yabancıya satışı mümkündür. bu konunun detaylarına girmeyeceğim çünkü yabancı biri sizden bizden daha iyi biliyor prosedürü. çift vatandaş olmanız, size türkiye'de vergisiz araba alıp kullanma hakkımı vermez.

eğer ki eşiniz yabancı bir ülkenin vatandaşı ve türk vatandaşlığı yok ise, eşiniz kendi ülkesinden bir araba getirebilir. ister kendi ülkesinin plakasıyla kullanır ister ma/z plaka alarak. böyle bir işlemde sınırdan kendisinin aracıyla birlikte geçmesi gerekmektedir. eğer vizeyle ülkeye giriyorsa vize bitimine kadar kalabilir. fakat ikamet tezkeresi varsa 730 gün süreyle türkiye'de aracını kullanabilir yabancı plakayla. eşiniz bir otomobil getirdiyse bunu satamaz. kendisinden ve birinci dereceden yakınları dışında kimse tarafından kullanılamaz. hatta ülkesine tatile giderse, siz de kullanamazsınız. yani yabancı bir tanıdığa araba getirtip kullanamazsınız. bu işlerin bir de teminat olayı var ki ayrı konu. turing ofisleri size detaylı bilgiyi verecektir.

kısaca türkiye'ye yasal olarak araba getirmenin tek yolu eşinizin yabancı uyruklu vatandaş olması ya da sizin tamamen yabancı bir ülkenin vatandaşı olmanız. bir de şöyle bir durum var; eğer gittiğiniz ülkede ikamet ediyor ve çalışıyorsanız, yasal olarak alacağınız bir arabayla türkiye'ye girebilirsiniz fakat tekrar geri dönmek şartıyla. ben rusya'da yaşadığım için rus plakalı bir otomobille türkiye'ye gelir ve giderim fakat kalacağım süre maksimum iki yıl olurdu. rus vatandaşı bir arkadaşımla gelirsem ve araba onun üstüneyse, vize bittiğinde çıkmak zorunda kalırdı. öyle kafanıza göre bulgaristan ya da gürcistan'dan araba getiremezsiniz. getirenler var mı, var. bu işlerin nasıl yürüdüğünü yazıp yasal olarak suç işlemek istemiyorum fakat şunu bilmenizde fayda var; yurt dışından araba getiriyoruz diye sizi dolandırabilirler ve paranızı kaybedebilirsiniz. zaten işlediğiniz bir suç için gidip polise ihbarda da bulunamazsınız. şuna benziyor: sınırdan kaçak yollarla çıkarken eğer anlaştığınız kişi sizi ortada bırakıyor ve gidip polise şikayet ediyorsunuz "ben kaçıyordum da bu adamlar benim paramı alıp sınırdan çıkarmadı" :) sarp sınır kapısında kuryelere para ödeyip bekleyen ve sonunda dımdızlak orada kalıp lüks karadeniz seyahat ile dönen çok adam gördüm ben :)

çok kişinin parası gitti ve gitmeye devam ediyor. yasal imkanınız var ise alıp binin, yoksa almayın.