Yüz Felcini Atlatan Bir Ekşi Sözlük Yazarının Bu Hastalığı Geçirenlere Tavsiyeleri

İlginç bir şekilde, bir sabah uyanıp kendinizi yüz felci olmuş halde bulabilirsiniz. Neden olduğu konusu biraz muallak ancak nasıl tedavi edildiği konusu tecrübelerle sabit.
Yüz Felcini Atlatan Bir Ekşi Sözlük Yazarının Bu Hastalığı Geçirenlere Tavsiyeleri
Fotoğraf: Johns Hopkins Medicine

yüz felcinin tedavi süreci çok önemlidir. nitekim, ilk belirtileri fark ettiğiniz anda hastaneye gitmeniz tedavi sürecini başarılı bir şekilde atlatmanızı sağlayacaktır. 2 ay önce bizzat bu hastalığı geçirmiş biri olarak, yüz felci geçiren arkadaşlara faydalı olması temennisiyle birkaç öneride bulunacağım.

- öncelikle, benim başıma gelmez demeyin. gece uyuyup sabah uyandığınızda kendinizi yüz felci geçirmiş olarak bulabilirsiniz.

- ilk fark ettiğiniz an muhtemelen yemek yerken olacaktır. özellikle sıvı yiyecekleri tüketirken dudağınızın bir tarafını toparlayamadığını fark edeceksiniz. ben dudağımın sağ tarafını kontrol edemiyordum. ayrıca dilinizinde tat alma hassasiyeti azalabilir. benim dilim ilk günlerde paslı bir tat oluşmuştu ve hiçbir besinin tadını normal olarak alamıyordum.

- yüz felci yüzümün sağ tarafını etkilemişti. dudağımın sağı, sağ gözüm ve sağ yanağım bundan etkilenmişti. yüzümün sağ tarafındaki sinirler adeta çalışmıyordu. bunu 2. günde fark etmiştim.

- hastaneye 3. günde gittim. hastaneye gitmeden önce internetten hastalıkla ilgili birtakım bilgiler edindim. kulakla ilgili bir sorun olabileceğinden ilk olarak kbb doktoruna muayene oldum. kulakta herhangi bir sorun çıkmayınca nöroloji doktoruna sevk etti

- nöroloji doktoru daha ilk bakışta yüz felci dedi zaten. herhalde çok tecrübeli bir doktordu ya da uğraşmak istemediğinden herhangi bir tahlil istemedi. kan tahlili dahi yaptırmadı. sen yüz felci olmuşsun dedi ve 15 gün süreyle kullanacağım kortizon ilacı dekort ve b vitamini takviyesi olarak neuvitan verdi. bunları 15 gün kullanmamı söyledikten sonra fizik tedavi bölümüne sevk etti.

- fizik tedavi bölümündeki doktor ilk aşamada yapmam için yüz egzersizlerini gösteren bir kağıt verdi ve bunları disiplinli bir şekilde yapıp 10 gün sonra kontrole gelmemi söyledi. sonrasında eve gidip ilk günden itibaren ilaçları kullanmaya ve egzersizleri günde 3 kez düzenli şekilde yapmaya başladım.

- ilk 5 gün neredeyse hiçbir etkisini göremedim ne hapların ne de egzersizlerin. umutsuzluğa kapılmıştım ve korkmaya başlamıştım geçmeyecek diye. kalıcı olup geçmeyeceğini düşünmek insanı gerçekten endişelendiriyor.

- ilk 5 günden sonra ilaçlar ve egzersizler etkisini göstermeye başlıyor. özellikle egzersizleri yaparken yüzün felçli tarafını sıcak bir havluyla ısıtıp egzersizlere öyle başlamanız olumlu sonuç verir. hatta ilaçlardan ziyade egzersizlerin çok faydalı olduğunu düşünüyorum.

- ilaçlar 15 gün sonra bitmişti benim ama hala felç geçmemişti. ilaçlar bittikten sonra da kesinlikle egzersizleri ihmal etmeyin. ilk 5 günden sonra egzersizler olumlu sonuç vermeye başlayınca fizik tedavi doktorunun 10 gün sonra gel uyarısını dikkate almadım ve doktora gitmedim. egzersizlere neredeyse 1 ay düzenli ve disiplinli olarak devam ettim ve felç büyük ölçüde iyileşti.

- yüz felci diye söylenince insanı çok tedirgin ediyor 'felç' kelimesinin geçmesi ama yüz felcinin %90'ı kalıcı hasar bırakmadan iyileşiyormuş arkadaşlar, nöroloji doktorum söylemişti bunu bana. keza kbb doktorum da aynı şeyi söylemişti. ama iyileşme süresi 15 gün de, 1 ay da, 6 ay da, 2 sene de olabilirmiş. tamamen bünyeyle ve erken tanı konmasıyla alakalıymış.

- sonuç olarak, yüz felci olduğunuzu anladığınız anda mutlaka doktora gidin.yüzünüzün iyice şekil değiştirmesini beklemeyin. sonrasında tedavi olurken bunun ne kadar faydalı olduğunu anlayacaksınız ve düzelir kendi kendine diye kesinlikle beklemeyin. tat alma duyusundaki bozulma da hastalığın ilk belirtisi olabilir bunu mutlaka önemseyin. benim ilk olarak tat alma duyum bozulmuştu, en son iyileşen de yine tat alma duyusu oldu.

- hastalığın üzerinden bugun tam 2 ay geçti ve şu an tamamen düzelmiş durumdayım. yüz felcine dair hiçbir iz kalmadı. tam olarak iyileşme sürecim 2 ay kadar sürdü. eğer başınıza böyle bir hastalık gelirse kesinlikle panik yapıp karamsarlığa kapılmayın arkadaşlar. doktora ise mutlaka en kısa sürede gidin. tedavisi mümkün olan bir hastalık ve 'felç' olması kesinlikle sizi korkutmasın.