Yüzlerce İnsanın Kendini Öldürmek İçin Meyvesini Yediği Acayip İntihar Ağacı: Cerbera Odollam

Harry Potter'dan fırlamış gibi duran Cerbera Odollam; sadece intihar için değil, tespit edilmesi zor olduğu için cinayet için de kullanılmış bir bitki.
Yüzlerce İnsanın Kendini Öldürmek İçin Meyvesini Yediği Acayip İntihar Ağacı: Cerbera Odollam


intihar ağacı, namı diğer cerbera odollam ufkunuzu açabilir

harikulade yeşillikte bir ağaç. buna intihar ağacı denmesinin bir sebebi var. ama bir yandan gayet rahat cinayet ağacı da diyebilirsiniz. sebebine gelelim.

cerbera odollam orta ölçekte, sert odunlu bir ağaç. hindistan ve güneydoğu asya'ya özgü. 10 metre boya ulaşabiliyor. bunlar normal yanları. ağacın yegâne amacı sizi öldürmek değil elbette ama buna gücü var. sahip olduğu aşırı zehirli kimyasal cerberin maddesi sayesinde. cerberin kalp atışınızı yavaşlatan bir tür organik bileşen olan kardiyak glikozid olarak tarif ediliyor. bu bileşenler bazı ilaçlarda kullanılıyor. tek bir cerbera odollam tohumunda yetişkin bir insanı öldürecek miktarda cerebin bulunuyor.

Cerberinin kimyasal formülü.

çalışma biçimi aynen idam sandalyesine oturtulan insanlara yapılan enjeksiyon gibi. tek bir tohumu sindirmek bir insanı birkaç saatte öldürebiliyor ama ondan da önce mide ağrısı, ishal, aritmik kalp atışı, kusma ve baş ağrısına neden oluyor. bu ölümcül tohumu yemek o kadar da zor değil zira yenebilir bir meyvenin içinde bulunuyor.

cerbera odollam'ın bu ününü kazanmasının nedeni de zaten intihar etmek isteyen insanların bu tohuma bolca başvurması. 2004'te yapılmış bir araştırmaya göre hint toplumlarında bu yüzden ölen çok sayıda insan var. araştırmayı yapan ekibe göre, 1989 ile 1999 arasında hindistan'ın kerala eyaletinde 500'den fazla insan bu yolla intihar etmiş. gerçek rakamların ise bunun iki katı olduğu düşünülüyor.

daha iç karartıcı bir mesele de var

bu bitki aynı zamanda cinayet için de kusursuz bir araç. öyle ki, bunu kullanıp birini öldürerek gayet rahatça adli tıpçıların elinden kurtulabilirsiniz.

cerberin zehirlenmesi için yapılan testler hayli masraflı oluyor ve "yüksek performanslı likit kromatografi ve kitlesel spektrometri" gerektiriyor. bunun bazı yerlerde asla yapılmadığını söylemeye gerek bile yok. sonuçta kurbanın yakın zamanda cerbera tükettiğini gösterecek sağlam kanıtlar olmadığı sürece zehir bilimciler bu pahalı teste pek yanaşmıyor. öyle ki, bazen tüketilen baharatlı gıdalar dahi bu zehrin teşhis edilmesini önlüyor. bu nedenle, intihar diye rafa kaldırılmış çok sayıda cinayet dosyasının dahi olduğu düşünülüyor.

not: intihar ya da cinayet tavsiyesi değildir.

Ölüm Sebebi Olarak Tespit Edilmesi Zor Olduğundan Ajanlarca Tercih Edilen Bir Zehir: Risin

Japonya'da Bugüne Kadar Çok Sayıda İnsanın Hayatına Son Verdiği Kan Donduran İntihar Ormanı: Aokigahara