Yüzölçümü Açısından Dünyanın En Küçük Ada Ülkesi: Nauru

21 km²'lik yüzölçümüyle dünyanın en küçük ada ülkesi olan Nauru'ya kısa bir bakış.
Yüzölçümü Açısından Dünyanın En Küçük Ada Ülkesi: Nauru

imf'nin 189. üyesi olan ülke nauru, pasifik mikronezya'da (micronesia) küçük bir ada devleti.  


19. yüzyılda almanya tarafından kolonileştirildi. 1. dünya savaşı sırasında avustralya, yeni zelanda ve birleşik krallık mandasına girdi. 2. dünya savaşı sırasında japonya tarafından işgal edildi. 


parlamenter sistemle yürütülüyor. parlamentosunda 19 vekil var sadece. 1968'de bm vesayet konseyi çabalarıyla bağımsız oldu. vasiler avustralya, yeni zelanda ve birleşik krallık'tı.  


ekonomisi fosfat madenlerine ve balıkçılığa dayanıyor. ayrıca, avustralya'nın sığınma merkezi gibi pis işlerini de hallediyorlar.

resmi para birimi olarak avustralya dolarını kullanıyorlar. gsyh'si 113 milyon abd doları civarında (2017 yılı için).

nüfus 2017 yılı sonu itibarıyla 13.649 kişi.

ne yazık ki göründüğü gibi cennetten bir parça olmayan küçük ada ülkesi.

2000 yıldır bu cidden küçük adada yaşam var; ada, 2006 yılında dramatik bir nüfus azalması da yaşadı; kiribati ve tuvalu yerlisi göçmen işçiler geri çağrılınca 1500 kişilik bir kitle adayı terk etti.

ada fosfat için talan edilmiş durumda, ve bu fosfat da bitmek üzere. şu resimde de görüleceği üzere ada içten dışarı doğru yavaşça ilerleyen maden aramaları sonucunda kendi kendini yok etmeye başlayacak gibi. 


nauru yerlileri bu fosfatın biteceğini görünce melbourne ve texas'tan araziler aldılar; 13 bin kişiye her yatırım yeterli olabilir sonuçta. bir ülkenin temel gelirinin ülke dışındaki arazilerden gelmesi garip ama, yazık lan 13 bin kişiler.

Yaklaşık 60 Kişiyle Nüfus Bakımından Dünyanın En Küçük Ülkesi: Pitcairn Adaları