Yüzüklerin Efendisi Dizisi Hangi Zaman Diliminde Geçecek?

Amazon, TV dünyasında Yüzüklerin Efendisi dizisi ile Game of Thrones etkisi yaratmayı amaçlıyor. Peki bu dizi hangi çağda geçecek? Bildiğimiz olayların öncesinde mi, sonrasında mı? İşte dizinin geçeceği Güneşin İkinci Çağı'na kadar yaşananlar.
Yüzüklerin Efendisi Dizisi Hangi Zaman Diliminde Geçecek?


orta dünya'ya giden yolu biliyorum!

yüzüklerin efendisi dizisi geliyorken, dizinin geçeceği güneşin ikinci çağı'na kadar neler yaşandığını olabildiğince özetlemeye çalışacağım. ayrıca, detaylı olarak ırklar ve bölgeler hakkında da kendi başlıklarında bilgi vereceğim. böylelikle dizide geçecek olayların geçmişi hakkında kafanızda bir fikir oluşmuş olur.

çay veya kahve, artık ne bulursanız alın; fon müziğimizi açın ve arkanıza yaslanın.

Lord of the Rings | The Shire - Music & Ambience

eru, hiçbir şey yokken daha ainur'u yaratıyor. müziği çok sevdiği için, yarattığı ainur içinde bulunan valar ve maiar olarak isimlendirilen ruhlar; farklı enstrümanlar çalıyorlar. çaldıkları enstrümanlardan çıkan her nota, farklı şeyleri yaratma gücüne sahip.

orta dünya denen o eşsiz evrene dair bildiğimiz her şey, eru'nun isteği üzerine, zamansız salonlar'da ainur tarafından yapılan müzik ile başlıyor. arda, zamansız salonlar'da yapılan bu müzik ile yaratılıyor. (arda'yı gezegen, orta dünya'yı ise kıta olarak düşünebilirsiniz.)

arda yaratıldıktan sonra, şekillenmesi gerekiyor. bunun için gönüllü olan valar ve maiar'ın arda'ya gelişi ile de çağlar (zaman) başlıyor.

orta dünya'ya dair bildiğimiz çağlar şu şekildedir

lambaların çağları (arda'nın baharı da denir.)
ağaçların çağları
karanlığın çağları
yıldızların çağları
güneşin birinci çağı
güneşin ikinci çağı
güneşin üçüncü çağı
güneşin dördüncü çağı

daha ilk çağlarda savaş, arda'yı vurur. en kudretli iki vala'dan biri olan melkor, arda'ya onunla birlikte inen diğer 14 vala'ya savaş açar. ilk zamanlar her şey melkor'un aleyhine olsa da, daha sonra işler tersine döner ve karanlıklar efendisi melkor yenilgiye uğratılır. melkor karanlığa/boşluğa kaçar.

dipçe: arda yaratıldığında bir küre halinde değildi ve etrafı duvarlarla çevriliydi. duvarların ardı karanlık ve boşluktan oluşuyordu.

melkor'un kaçışı sonrası arda, daha yaşanılabilir bir hale getirildi ve yavanna tohumlar ekerek bitkilerin/hayvanların yeşermesi/yaşaması için çalıştı. yavanna usta bir yetiştirici olsa da, bitkilerinin ışığa ihtiyaçları vardı. demirci aule'den yardım istedi ve aule, arda'nın kuzeyinde ve güneyinde olacak şekilde iki devasa lamba yaptı.

dipçe: kuzeydeki helcar isimli denizin ortasına dikilen lambanın ismi illuin, güneydeki ringil isimli denizin ortasına dikilen lambanın ismi ise ormal'dır.

bu süreç arda için bolluk ve mutluluk içinde geçti. valar tüm bu gayretler sonrası bir kutlama için toplandı. bu kutlamaları fırsat olarak gören melkor, kuzey'den arda'ya giriş yaparak; utomno isimli ilk kalesini inşa etti. kuzeydeki illuin'in ışığı öylesine güçlüydü ki; ne valar, ne de maiar, melkor ile kuzeye yerleşen karanlığı fark edemedi.

geçen zaman sonunda, kuzeydeki ormanlarda karanlık hakim olmaya ve sınırlarını genişletmeye başladı. solan bitkiler, ortaya çıkan uğursuz yaratıklar valar'ın dikkatini çekti ve melkor'un yeniden arda'ya geldiğini anladılar.

sonunda melkor tüm güçlerini toplayarak valar'a saldırdı. çetin geçen savaş sırasında melkor, hedefini değiştirerek kuzey ve güneydeki lambaları hedef aldı ve ikisini birden yıkmayı başardı. bu yıkım orta dünya için korkunç sonuçlar doğurdu. melkor geriye dönüp, karargahı olan utomno'ya çekildi. valar ise melkor'un peşi sıra gitmek yerine yaşanan yıkımı onarmak için uğraştılar. çünkü daha önceden haber verilen eru'nun çocuklarının uyanacakları bölgelere zarar gelmesinden korkuyorlardı. yaşanan bu büyük yıkım sonrası hiçbir şey eski ihtişamına dönmedi ve valar'da almaren'i terk ederek, orta dünya'nın batısına; aman'a çekildi. valar'ın bu bölgeye çekilmesi ile bölgenin ismi valinor oldu.

dipçe: valinor, yüzüklerin efendisi film serisinin sonunda; gandalf ve beraberindekilerin yelken açtıkları ölümsüz topraklar.

...ve böylelikle lambaların çağları sona erdi

valinor'un başkenti diyebileceğimiz şehir valimar'dır. lambaların çağları sona erince, valar; valimar'da yaşamaya başladı. bir gün valar, yavanna'nın şarkı söylediğini işitti ve birlikte onu dinlemek için valimar'ın batı girişinde bulunan ezellohar tepesine geldiler. orta dünya'da acı çeken her canlı için yas tutup göz yaşı döken nienna, şarkı eşliğinde ağlamaya başladı. nienna ağladıkça ezellohar tepesi ıslandı ve yerden iki adet filiz yeşermeye başladı. yavanna şarkı söylemeye ve nienna ağlamaya devam ettikçe, bu iki fidan büyüyüp kudretli birer ağaç oldular.

sonunda valinor'un kudretli iki ağacı uyandılar ve ağaçların çağları başlamış oldu. bu iki ağaçtan biri gümüş rengindeydi ve telperion olarak isimlendirildi. aynı zamanda bu ağaca ak telperion'da denir.

dipçe: ak telperion yaşadığı sürece numenorluların soyu devam edecek diye bilinir. yüzüklerin efendisi filminde, gondor'da (minas tirith) gördüğümüz ak ağaç, telperion'un soyundan gelmektedir. yüzüklerin efendisi dizisinde sıklıkla numenorluları göreceğiz.

diğer ağaç ise altın rengindeydi ve laurelin olarak isimlendirildi. aynı zamanda bu ağaca altın ağaç da denir.

böylece valar tarafından telperion'un çiçek açtığı vakit, açılış vakti olarak kabul edildi ve zaman başlamış oldu.

dipçe: orta dünya tarihine dair kafa karıştıran bir nokta var. valinor'da kudretli iki ağaç ile ağaçların çağları başlamış oldu ama aynı zamanda orta dünya'da karanlığın çağları yaşanıyordu.

orta dünya'da karanlığın çağları yaşanırken melkor, gücünü bir hayli artırdı ve ikinci bir kale inşa ederek başına sauron'u getirdi. ayrıca, balrog'ların ortaya çıkışı yine bu döneme denk gelir.

orta dünya'daki bu karanlık, yavanna'yı fazlasıyla telaşlandırdığı için endişelerini valar'ı toplayarak dile getirdi. yıldızların kraliçesi olarak bilinen varda, bu toplantı sonrası harekete geçti.

eru'nun çocukları olan elflerin uyanışıyla birlikte valinor'da ağaçların çağları yaşanırken, orta dünya'da karanlığın çağları sona ermiş ve yıldızların çağları başlamış oldu.

Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi serilerine kadar Gandalf neler yaptı peki?

gandalf'ın yüzlerce yıl boyunca tam olarak neler yaptığına dair bir malumatımız yok ama orta dünya'da gezindiğini, elfler, insanlar, cüceler ve hobbitler ile dostluklar edindiğini biliyoruz; ve orta dünya'nın birçok bölgesini gezmesine rağmen, doğu'ya gitmediğini.

gandalf'ın sahneye çıkışı, yüzük savaşı'nın başlamasına yakın bir zamana denk gelir. kuyutorman'daki gölgeye dair söylentiler alıp yürüyünce, bunun yüzük tayfları yüzünden olduğunu düşünen çok kişi olsa da; o, büyük bir risk alarak dol guldur'u kontrol etmek için gitti. sauron, gandalf'ın geldiğini fark edince çekildi ve kısa bir süre için bile olsa karanlık, kuyutorman'ı terk etti. lakin bir yere kötülük çöreklendiği zaman, onun devamı mutlaka gelir. nitekim geldi de. kuyutorman'a yeniden bir gölge musallat oldu. bunun üzerine ak divan toplandı. galadriel toplantıya gandalf'ın başkanlık etmesini içinden geçirse de; hem insanlar, hem de elflerin gözünde en kudretli büyücü olarak görülen saruman divana başkanlık etti. o dönem güç yüzükleri üzerine çalışmalar yapmaya başlamış olan saruman'ın aklı çelinmeye, karanlık tarafa meyil etmeye başlamıştı. divan'dan sauron'a karşı bir saldırı kararı çıkmaması kararının verilmesine öncülük etti. amacı, sauron'dan önce güç yüzüğüne ulaşmaktı.

gölge, kuyutorman'da büyümeye devam etti ve gandalf bunun üzerine bir kez daha risk alarak dol guldur'a gitti. orada bulunan musibetin sauron olduğunu anladı. gandalf'ın sauron'u ortaya çıkarması üzerine ak divan yeniden toplandı ama saruman bir kez daha güç yüzüğünün ortada olmayışından bahsedip beklenmesi gerektiğini telkin etti. ne yazık ki uzunca bir dönem hiçbir şey yapılmadan beklendi. bu arada gandalf'ın son dol guldur ziyareti sonrası gizlediği farklı bir keşfi daha vardı. zindanlarda aklı zehirlenmiş şekilde hapsedilen thorin meşekalkan'ın babası thrain ıı'yi buldu. gandalf'a bir harita ve anahtar verdi. smaug tehdidinin farkında olan gandalf için, böylelikle beklenmedik yolculuk başlamış oldu.

dipçe: bundan sonra yaşananları the hobbit film serisi sayesinde bildiğimiz için bu kısmı geçiyorum.

beklenmedik yolculuk sonrası bilbo baggins'den şüphelenen gandalf, onu sıkıştırdı ve konuşmasını sağladı. bilbo'nun bulduğu yüzüğün gizemi üzerine uzun yıllar araştırma yapsa da, gerçeğe ancak gollum isimli yaratığı yakalayınca ulaştı. bu gerçek sonunda ise, yüzüklerin efendisi film serisi sayesinde bildiğimiz olaylar yaşandı.

her şeyin sonunda gri limanlar'a son kez gelen gandalf, beraberindeki bilbo baggins, frodo baggins, elrond, celeborn, galadriel ve cirdan ile ölümsüz topraklar'a, valinor'a doğru yola çıktı.

ve yüzük kardeşliği böylelikle bitti. güneşin üçüncü çağı sona ererek, güneşin dördüncü çağı başlamış oldu.

Dipnot

dizinin oyuncu kadrosu açıklandı. hala sosyal medyada siyahi gandalf, eşcinsel legolas ve gimli yazanlar var. dizi güneşin ikinci çağında geçeceği için bu karakterler olmayacak!

Atiye Dizisi Üzerinden Kendini Aramak Üzerine Yola Çıkanlara Tavsiyeler

Ne Olduğu Asla Tam Olarak Anlaşılamamış Yüzüklerin Efendisi Karakteri: Tom Bombadil

Tolkien'in, Yüzüklerin Efendisi'nden Sonrasını Anlatan Yarım Kalmış Kitabı: The New Shadow

Yüzüklerin Efendisi Serisindeki Yüzükler Tam Olarak Ne İşe Yarıyor?