Yüzüklerin Efendisi Dizisinde Yer Alan ve Serinin Hayranlarını Kızdıran Siyahi Elf

Amazon Prime Video'nun Eylül'de vizyona girecek olan Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisinin önden servis edilen ilk görselleri arasında siyahi elflerin de olması gündem yarattı. Konuya dair farklı görüşleri derledik.
Yüzüklerin Efendisi Dizisinde Yer Alan ve Serinin Hayranlarını Kızdıran Siyahi Elf

böyle bir elf olmamalı

insan ırkında zenciler vardır ama fantastik dünyaya ait olan elfler beyaz olur, bitti. bazen yer aldığı aleme göre elflerin ten renkleri insanların sahip olamayacağı gümüş, bakır, bronz, mor, siyah gibi renklerde olsa da yüzüklerin efendisi dünyasında elfler yalnızca beyazdır. illa koyu renk bir elf bulacaksanız eğer elflerin subrace'i olarak geçen drow elflerini konuşmanız lazım. onlar da elf ama farklı bir ırk bu yüzden adları drow ve drowlar yüzüklerin efendisi dünyasında yok. forgetten realms'e ait onlar. tekrar söylemek gerek: zenci elf yoktur, drow vardır, drow da yüzüklerin efendisinde yoktur. drowların tenleri siyah, saçları beyaz, gözleri de kırmızı olur ve menzoberranzan denilen yeraltı şehrinde yaşarlar. alın size güzel bir drow cosplay örneği:


drizzt ve zaknafein do'urden haricinde hepsi şeytanın g*t bezi olacak kadar kötüdür ama evil grup kuracaksanız harika bir seçenektir. peki içinde bir drow elfi bulunan evil bir grup var mı yüzüklerin efendisi'nde? yok.

yüzüklerin efendisi'nin içine edileceğini öğrendiğimden beri amazon'a acayip öfkeliyim. gözümüzün önünde her gün bir sjw terörü yaşanıyor ve büyük şirketler de buna boyun eğerek kâr etme derdinde. ırksal çeşitlilik adına beğendiğimiz her şeyi, efsane olmuş her güzel filmi yok etmeye ant içtiniz değil mi? "chernobyl dizisinde neden zenci yoktu?" diye ağlayanların icadı hep bunlar. saçmalıktan başka bir şey değil ve ırkçılığa karşı savaşta da bir boka yaramıyor. türklerde zencilere karşı bir ırkçılık yok mesela. bu yüzden zenci de desek, siyahi de desek bu ırkçı bir ifade değil. renk ırkçılığı en başta amerikalı redneck'lerin başını çektiği bir problem ama bunun cezasını niye herkese ödetiyorsunuz ben de onu anlamıyorum. bu tipler insanların dünyasındaki politik meseleleri insanlarla hiçbir ilgisi olmayan fantastik dünyanın içine sokmaya çalışıyorlar sonra ortaya böyle berbat bir sonuç çıkıyor. buna karşı çıkmanın ırkçılıkla ilgisi falan da yok ama siz kitabın orijinalinin ırzına geçiyorsunuz, bizim itirazımız buna.

bu eski filmlerin remake yapımları resmen sistemli bir yok etme projesi. dikkat edin: yeni filmlerde yaratıcılık bile kalmadı artık, klişeden ibaret hepsi. mesela: 2010'dan sonra yapılmış adamakıllı 20-30 tane film sayabilirsiniz ama 1990-2010 arasında yapılan neredeyse her film bir efsaneydi. insanoğlu kümülatif bir şekilde aptallaştığı için yaratıcılık kabızlığı çekiyor, bu yüzden de eskinin altın filmlerini şimdinin dandik kültürüyle değiştirerek piyasaya sunarak içine sıçıyorlar. eskiye ait güzel olan her şey artık kirlendi. bununla ilgili south park'ın free hat isimli harika bir bölümü vardır, 6. sezon 9. bölüm, lütfen izleyin.

siyah elf absürt bir karakterdir

elfler kuzey avrupa mitolojisinin bir öğesidir. kuzey avrupalı insanların inancıdır ve kendilerinden başka insan ırkı görmedikleri için zenci ırk içermez (zenci türkiye’de aşağılayıcı bir tanım değildir). zenci ırkın da mitolojisi vardır. kendine özgü kahramanlar barındıran bu mitte beyaz karakter yoktur. zenci elf yoktur. bu kadar. çok basit.

dünya çapında bir anket yapılsa aklı başında hiçbir zencinin siyahi elf talep edeceğini zannetmiyorum. bir elfi zenci yaparak ırkçılığı düzeltemezsiniz. kaldı ki zenciler beyaz elflerin olduğu bir filmi gayet zevk alarak izleyebilirler. onların yerine karar vermek neden? siyahi ırkın talebi kendi kültürlerinin ekranda yansıtılmasıdır. kendi kültürleri olmayan bir yere eğreti bir biçimde eklenmek değil.

yapımcıların derdi sosyal yaraları sarmak değil ki. çok derin düşünmüyorlar. yüksek rating getirecek bir yapıma, sırf göstermelik zenci karakter ekliyorlar. bunu sansasyonel bir şekilde yapıyorlar çünkü tepki reklam doğurur. kaldı ki bu kadar kötü bir niyet, ırkçılığın ta kendisidir. bir çocuğu aşağılamak isterseniz, onu arkadaşlarının olduğu bir oyuna “fasulyeden” katarsınız. bu da ona benzer bir aşağılama.

yapımcıların ırk konusunda bir hassasiyeti olsa siyah ırkın kültürünü işlerlerdi. beyaz süper kahramanların olduğu bir evrene “black panther” benzeri hoş bir detay getirmek gibi.

hali hazırda güzel bir roman var zaten. anansi boys'u (anansi çocukları) dizi yapıyorsun işte. bu niye yeterli olamıyor? bunda cadılardan biri beyaz olsun o zaman, madem ırksal çeşitlilik sunuyoruz.

neticede: bu zenci elf fikrini rahatsız edici bulan kişiler kendilerini ırkçı falan zannetmesin. bu durum, iğrenç yapımcıların bir manipülasyonu, bir algı operasyonu.

tolkien, kökenleri ve değerleri bakımından temelde ve geri dönülmez biçimde kuzey ve kuzeybatı avrupa'ya ait hikayeler yazıyordu

tolkien, avrupa'nın hristiyan olduğu antik geçmişte kaybedilen her şeyi simgeleyen bir mitoloji yazmak istedi. hikayeleri büyük ölçüde britanya adaları, eski almanya ve iskandinavya'dan, finlandiya ve baltık'a kadar uzanan mitolojilerin ve eski avrupa kültür geleneklerinin bir karışımıdır. tolkien bu kültürlerde eksik olan büyük mitolojik destanı yarattı.

yunanlılarda ilyada ve odyssey, hintlilerde mahabharata, romalılarda aeneid ve romulus ve remus hikayeleri, mezopotamyalılarda gılgamış destanı, araplarda bin bir gece masalları ve elbette yahudilerin tevrat ve talmud'u vardır. iskandinav, baltık, germen ve anglo-sakson kökenli insanlarda ise artık silmarillion ve yüzüklerin efendisi'ne sahipler.

tamamen kuzey avrupalı ya da “beyaz” olan şeylere sırf kuzey avrupalı ya da “beyaz” oldukları için otomatik olarak ırkçılık, nazizm ya da başka bir kötü niyet atfetmek ve buna istinaden "ya biz buraya bir zenci elf sıkıştıralım da başımızın etini yemesinler, günümüz sjw'leri bizi ırkçılık ile itham etmesinler" demek salaklıktan başka bir şey değildir.

tolkien'in yazılarında bahsettiği tüm elfler beyazdır, ancak çoğu siyah saçlıdır. bu, nordik ve kelt mitlerine dayandıkları için harici bir bakış açısıyla mantıklıdır. aynı zamanda içsel olarak da mantıklıdır çünkü elfler karanlıkta cuivienen'de uyandı ve bu nedenle koruma için cilt pigmentine ihtiyaç duymadılar.

tolkien'in elfleri daha koyu renkli tasavvur etseydi bundan bahsederdi - insanlar (iyi adamlar dahil - bazı haladinler ve beoryalılar dahil) ve hobbitler arasında da daha koyu, hatta kahverengi derilerin varlığına dikkat çekiyor. daha koyu tenli elfler, bazı hayran kurgularında yer alır, ancak bu kadar. non-canon işlerdir bunlar.

son olarak tolkien'in elfler ile ilgili kendi yazdığını buraya aktarıyorum:

"onlar yüksek ve güzel bir ırktı, dünyanın yaşlı çocukları ve aralarında eldar, şimdi gitmiş olan krallar gibiydi: büyük yolculuğun insanları, yıldızların halkı. finrod'un altın evi hariç, bukleleri siyah olmasına rağmen uzun boylu, açık tenli ve gri gözlüydüler..."

Alternatif görüşleri de ekleyelim

mevzubahis siyah elf, amazon'un kendi kurguladığı bir karakter olduğu için hiçbir sorun teşkil etmemektedir. abartmayı bırakın. elrond'u siyahi yapsa anlayacağım şu paniğinizi de...

siyahi karakterlerin çeşitli şekillerde ana karakterlere dokunmadan bulunmasında hiçbir sıkıntı yok bence. tolkien o şekilde yazmadığı için kitapta bilinen, isimleri geçen, önemli durumdaki karakterlerin siyahi yapılması gibi bir durum da yok zaten.

aslında tolkien bu evreni dünya tarihinin kadim geçmişi olarak tasarladı ve yarattı. bu yüzden önce yazdığı kıyamet savaşını daha sonra çıkarmıştı. kıyamet yazmaktan vazgeçti çünkü o evren günümüzün geçmişiydi. yani şu an bu dünya'da siyahi insanlar varsa dünya tarihinin kadim geçmişi olarak tasarlanmış bir kurguya da eklenmesinde hiçbir sorun yoktur.

bundan aşırı şekilde rahatsız olmak normal değildir. bence bir kendini tartsın herkes.

bu neden sorun oluyor ki, bunlar zaten kurgusal varlıklar değil mi?

ortada böyle bir varlık yok zaten, aslına uygun olması gereken ki bence aslına uygun olmak zorunda da varlık imgeleştirirken.

bizim buralarda herkes kadar çoğunluk kafkas ırkından olduğunda, ırk temsili pek gündem değil. insanlar doğal olarak sorunlarla karşı karşıya değil hem de ne menem bir şey bu ırka dair ayrımcılık çok fikri yok.

dünya temsil açısından değişiyor, bunu yaparken tabii ki sorunlu temsiller var ama bu matematiksel bir hata gibi, kaçınılmaz bir şey. değişsin bence. neden insanlar sadece öyleler diye var olma alanları sınırlansın? ne olacak? şu anki dünyadan daha kötü bir dünya mı olacak bu temsiller bu şekilde olmadığında? sanmam öyle olsun. insanların çoğu "öyle" olmadıkları hali hazırda çok çok zorlanıyor. bu zorlanma azalsa, en azından bunun niyetine girilse fena mı olur?

insanları özgürleştiren temsiller bunlar. bu özgürlük zayıf, tek yönlü, çok matah bir şey olmayabilir, olsun. en azından böyle bir niyet var. zamanla daha güzel olur.

ifrat ve tefrit insanın doğası. bu doğanın içinden az biraz özgürlük tomurcuklansa daha iyi olmaz mı tırım tırım diken çıkacağına...