Yüzüklerin Efendisi Evreninde Kötülerin Aslında Haklı Olması

Yapımız gereği filmlerde bir şekilde iyilerin yanında oluyoruz fakat bu konuda Sözlük yazarı ''mordor tinercisi'' çok haklı tespitlerde bulunmuş.
Yüzüklerin Efendisi Evreninde Kötülerin Aslında Haklı Olması


orta dünya evreni mutlak iyi ve kötü olmak üzere iki kanattan oluşuyor ve bizler filmlerde empoze edilen algı oyunlarından ötürü dark side'ı her zaman bir şer odağı olarak gördük.

şimdi hesap sorma zamanı.

1- sauron ve saruman ikili koalisyona dayanan ve yöneticilerin sorgulanabildiği bir demokratik yönetim tarzı benimsemişken koskoca gondor'un kaderi tek adam diktasına teslim edilmedi mi? üstelik yitik bir soyun meçhul temsilcisi olduğunu iddia eden birinin bir anda ortaya çıkıp varis sıfatıyla mevcut yöneticiyi yerinden edip koltuğu ele geçirmesi alenen ırkçılık değil midir? ne meraklıymışsınız saltanata, sırf bir soydan geliyor diye birilerine kul köle olmaya.2- orta dünya'nın gördüğü en müthiş bilimadamı olan cennetmekan saruman'ı hain ilan edip soytarı gandalf'ı yol gösterici bilge belleyenler hanidir yeniliklere kapalı, tutucu yobazlar arif kişi olarak nitelendirilir oldu? bu gandalf değil mi iletişimde çığır açacak olan palantirin üzerini örten, bu değil mi "bir lisan bir insan" sözünü duymamışçasına kara lisanı duyduğu an şekilden şekile girip ana dilimizi yasaklayan? bu hokkabaz değil mi genç orcları bir gecede cahil bırakan? 

orta dünya'da hiçbir gelişim emaresi yokken bir devrim gerçekleştirip sanayileşme sürecini başlatan, istihdam yaratıp ekonomiye can vererek ülkesini kalkındıran saruman'a hiç mi hakkını teslim etmezsiniz. tasvip edersiniz etmezsiniz barutu icat edip ateşli silahlarda kullanmak, genetik çalışmalar yürütüp iki ırkı çapraz şekilde kodlayarak müthiş bir ırk yaratmak, baraj yapmak, pratiğe dökülemese de nükleer enerji-termik santral gibi projeleri fikir bazında ortaya koymak muazzam bir zekanın ürünü olan orta dünyayı gelişime sürükleyecek hamleler değil midir?3- saruman'ı ağaç düşmanlığıyla suçlayanlar sözüm sizedir. ağaçları tahrip edip kişisel malikanesi haline getiren elfleri, ormanları yok edip ahşap evler inşa eden rohanlıları görmezden gelmeniz nasıl bir ikiyüzlülüktür. üstelik saruman ağaçlara sadece savaş zamanı zorunlu olarak zarar vermiş, orc kardeşlerimiz ise ağaç kesmek yerine mağaralarda yaşamışlardır. barış zamanı bizzat saruman tarafından dikilen binlerce fidan ise herkesin malumudur.4- isengard ekonomisi üretim üzerine kuruluyken hayatlarını haydutlar gibi yağma yaparak idame ettiren rohan süvarileri neden görmezden geliniyor? isengard etrafına çekilen o duvarlar kimlerin talanından korunmak için yapıldı acaba?5-
kötü olarak ötekileştirdiğiniz bu kesim her zaman ruhani güçlere karşı savaştı. yeri geldi elrond'un nazar duası ile coşan serin sularda boğulduk, yeri geldi üfürükçü gandalf'ın ardında doğan yakıcı güneş ile kavrulduk. bunlar orta dünya'ya barış ve demokrasi getirme davamızın yolunda yaptığımız küçük fedakarlıklardı. ama öyle bir an geldi ki savaş meydanında öteki dünyadan kopup gelmiş yeşil sarıklıların kılıçları altında can verdik. yine de yılmayıp mücadeleye devam ettik.6- tanrı da hep sizden yana değil miydi? en nadide yaratıklardan olan balrog haince soykırıma uğratıldığında onunla birlikte düşen hokkabaz gandalf daha güçlü şekilde canlandırılmadı mı? balrog'un başı kel miydi? kabul edin işte mağdur olan taraf aslında hep bizdik.7- götü sıkıştığında ucuz kahramanlıklar yapan kibirli krallarınız barış zamanı ihtişamlı saraylarında sefa sürerken her daim halkıyla iç içe yaşayan halkın adamı saruman değil miydi?8- sizler her daim güç ve otorite karşısında sus pus olup boyun eğerken koyun olmaya hayır diyerek başkaldıran yüce melkor değil miydi? onu hapsetseniz de davası bir çığ gibi büyüyüp yüce efendimiz sauron'un önderliğinde daha ateşli bir şekilde yaşadı amacınıza ulaşamadınız.9- sauron'un yok edilişi ile kadim mordor topraklarını viraneye çeviren, genç orcların beyinlerini yeniden dizayn edip anadillerini yasaklayarak dedelerinin mezar taşını dahi okumasını engelleyen sizler değil misiniz? lafa gelince hep biz faşist oluyoruz.10- götünün kılı olduğunuz o soytarı kralınız elçiye zeval olmaz sözüne rağmen sauron'un ricalarını bildiren elçinin kafasını şerefsizce vurmadı mı?

11- her daim hak hukuk gözeten biri olan saruman hakkında "liyakat sahibi goblinleri tasfiye edip yerlerine urukhaileri yerleştiriyor" diye utanmazca dedikodu çıkaran siz değil miydiniz?lafı daha fazla uzatıp sinirlenmek istemiyorum. yalnız esas faşistin, karşısındakini dinlemeden alnına etiket yapıştırıp katli vacip ilan eden bu haysiyetsizlerin olduğu bilinsin. millet uyandı artık. yalan yazan tarih utansın.

mordor yolu yokuştur
cüceleri tokuştur
bize faşist diyen
yal elf'tir ya puşttur.