Yüzüklerin Efendisi Serisindeki Yüzükler Tam Olarak Ne İşe Yarıyor?

İngiliz profesör ve yazar John Ronald Reuel Tolkien, bildiğimiz şekliyle J.R.R. Tolkien, güç yüzükleri etrafında destansı Lord of the Rings serisini yarattı. Peki bu yüzükler ne işe yarıyor? Sadece Frodo'ya görünmezlik vermek için olamaz, değil mi?
Yüzüklerin Efendisi Serisindeki Yüzükler Tam Olarak Ne İşe Yarıyor?

filmin başında şunu duymuşsunuzdur:

"üç yüzük göğün altında yaşayan elf krallarına,
yedisi taştan saraylarındaki cüce hükümdarlara,
dokuzu ölümlü insanlara, ölecekler ne yazık;
bir yüzük gölgeler içindeki mordor diyarı'nda,
kara tahtında oturan karanlıklar efendisi'ne.
hepsine hükmedecek bir yüzük, hepsini o bulacak,
hepsini bir araya getirip, karanlıkta birbirine bağlayacak,
gölgeler içindeki mordor diyarı'nda."

tüm yüzüklerden bahsetmeyeceğim. bakınız, elflere 3 yüzük yaptılar: narya, nenya, vilya.

narya gandalf'ın yüzüğü, evet gandalf'ın bir güç yüzüğü var. zamanın akışına karşı direnç; umutsuzluk, bitkinlik, hayal kırıklığı karşısında güç ve umut veren bir yüzük. ateş yüzüğü. kırmızı yüzük. bu bir.


nenya galadriel'in yüzüğü. koruma, saklama, kötülükleri uzaklaştırma güçleri olan ve tahmin edildiğince geleceği görme özelliği kazandıran bir adet yüzük. su yüzüğü. leydimize ait. lothlórien uzun süre bu yüzük tarafından korundu, habis güçlerden.


vilya, halihazırda elrond'un yüzüğü. özellikleri en az bilinen ama iyileştirme özelliği ön plana çıkan hava yüzüğü, ölüyü diriltir diye pazarlayabilirsiniz ve elf yüzükleri arasında en güçlüsü. bakınız elrond en güçlü demiyorum, galadriel siker atar ama elrond'un yüzüğü güçlü. yine iş bilekte tabi. neyse, hava yüzüğü bu güzelim yüzük de.


daha 7 adet cüce yüzüğü, 9 adet insan yüzüğü yapıldı. ana fikir: yüzükler var ve hepsinin gördüğünüz üzere kendine has büyülü özellikleri var.

peki bu yüzükleri kim yaptı? 

evet annatar isimli bir demirci. hepsini bu yapmadı, elf yüzükleri celebrimbor tarafında yapıldı, ancak yapılışındaki büyü ve gücün büyük bir kısmını annatar'dan öğrendi. 7 cüce yüzüğü ve 9 insan yüzüğü annatar tarafından yapıldı ve son olarak 1 adet o altın yüzük. evet o da annatar tarafından dövüldü. aa, ama kim bu annatar? hazır mısınız? eveet, sauron tabii ki. başka kim olabilir ki? sauron'un elfleri zamanında kandırmak için kullandığı hali ve ismi. sauron birçok şekle girebiliyordu ancak yapılan bir savaşta bu özelliğini kaybetti. ota boka bürünebilen üstün bir kişilik. neyse lafı uzatmayalım...

sauron ya da o zaman bilinen haliyle annatar yüzükleri yaptı veya yapımında kendi bilgisini kullandırttı. bu yüzükler yüce elflere, insanlara, cücelere gitti (o zaman gandalf ve elrond'a değil yüce elf krallarına aitti bu yüzükler, sahiplerinden sonra onlara geçmiştir). sonra sauron ne yaptı? aynı bir siber saldırı misali kendi yazmış olduğu yüzüklerin yazılımlarını ele geçirecek tek yüzüğü dövdü.

Annatar/Sauron

şimdi düştü mü jeton? bu yüzük ile tüm üst düzey yöneticileri ele geçirebilecek ve böylece tüm dünya'yı ele geçirmiş olacaktı. elfler fark etti çıkardı, cüceler fark etti çıkardı, insanlar fark etmedi sauron'un esiri oldular. 9 yüzük tayfı böyle oldu. bakınız, ne kadar mantıklı değil mi? eğer sauron o yüzüğü ele geçirirse, diğer tüm yüzükleri ve sahiplerini kontrol edebilir. diğerleri de kontrol edilmemek adına mecbur yüzüklerini çıkaracaklar ve o zaman tamamen güçsüz ve savunmasız kalacaklar. ancak yüzük tamamen sistemin bug'ını bilen sauron tarafından, hepsini kontrol etmek amaçlı dövülmüş bir yüzük. her şey en başından beri planlandı sauron tarafından.

ekleme: ha bir de yüzük yapılırken sauron ruhunu kattı içine yüzüğün. bu yüzden ölmedi ve bu yüzden bir daha yapamıyor. harry potter'daki hortkuluk hesabı.

şimdi neden frodo'ya filan sadece görünmezlik özelliği verdiği anlaşılmıştır sanıyorum. çünkü frodo nereden bilsin diğerlerini yönetmeyi, var mı onda o kudret? yok. zaten bilmiyor bile. yine, şimdi anlaşılmıştır frodo'nun yüzüğü galadriel'e sunduğu zaman galadriel'in neden orgazm olduğu. hepsini yönetebilir çünkü galadriel bu sayede. 

ekleme 2: tolkien'in dünyası sadece yüzük etrafında değildir. yüzük'ten önce yaşanan sayısız olaylar ve silmariller de mevcuttur.

Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi

Yüzüklerin Efendisi'ndeki "Yüzüğü Neden Kartallarla Götürmediler" Sorunsalına Net Bir Cevap