Yüzüklerin Efendisi'ndeki Bariz Taraflı Anlatıma Tayyip Erdoğan Ağzından Haklı Bir İsyan

Yüzüklerin Efendisi bir başyapıt olsa da biz olayları hep Frodo'nun, Legolas'ın ve Gandalf'ın tarafından okuduk bugüne kadar, sinemada onların gözünden gördük hep hikayeyi. Sözlük yazarı "baranba", Tayyip Erdoğan'ın klasikleşen hitabetini kullanarak eğlenceli bir şekilde yorumlamış bu durumu.
Yüzüklerin Efendisi'ndeki Bariz Taraflı Anlatıma Tayyip Erdoğan Ağzından Haklı Bir İsyan
Yazı, Yüzüklerin Efendisi hakkında spoiler içeriyor.


yüzüklerin efendisi'nde anlatımın taraflı olması sonuna kadar haklı bir önerme. ben şahsen gidip sauron'u da dinledim. onun anlattıkları başka...


üçüncü çağ 3210, mordor'daki "yüzük iradesine saygı mitingi"nden bir parça yayınlıyorum

"bir kere burada resmi ideolojinin "sauron kötüdür" dayatması var. yani öncelikle dürüst olun, açın arşivi de eski belgeler ortaya çıksın. tabi adamlar bunun da çaresini bulmuşlar. bakın buradan açıklıyorum. 

eyy shire, eyyyyy gandalf, iyi dinleyin. bir gecede, evet bir gecede tüm orta dünya alemini cahil bıraktılar. sabah kalktık baktık ki dil gitmiş. benim ork kardeşimin, uruk-hai kardeşim cahil kaldı, benim goblin kardeşlerimi tarihe küstürdüler.


ayrıca buradan başka bir şeyi daha açıklıyorum. biz aldatıldık. bir zamanlar kardeşimiz bildiğimiz elfler, soyumuzu dayandırdığımız elfler... evet, bu elfler'in ev sahipliğinde, ayrık vadi'de bir takım toplantılar yapıldı. bu toplantılarda, darbe girişimini planladılar. siyasete yön vermek için çeşitli hesaplar yaptılar. eyyy elrond efendi, hadi inkar et? bakın, o kirli odaklar size sesleniyorum, kendinize güveniyorsanız, gelin sandıkta hesaplaşalım. ama gelmezler, çünkü bunların cibiliyetsiz, bunlar korkaktırlar.


bir de tabi, bunlar bizim tarihimizi de çaldılar biliyorsunuz.
bizim malımıza ve canımıza tasallut ettiler. o ellerindeki yüzük, kimin? soruyorum kimin? o yüzük bizimdir bizim. biz o yüzüğü kendimize yaptık. şahsen kendilerine de o yüzüklerden verdik, dedik ki, bu yüzükler sizin, gittik cücelere verdik, elflere verdik, en çok da insanlarlara verdik. eyyyy aragorn efendi, sen önce git de atalarına bir sor bakalım, en çok yüzük kime verilmiş.

bize ait olanı zaten yıllarca gasp ettiniz, halkımızı cahil bıraktınız, yetmezmiş gibi bir buçukluğu görevlendirip hanemize soktunuz. yatak odamıza kadar girmiş bunlar. bunlaaaaaarğ bizi sırtımızdan hançerledi sırtımızdan. yahu kara kapıdan girmek istediler de gelme mi dedik, ama bunlar sinsice, yılan gibi bizim gizli geçitlerimizi izlediler, arkamızdan hançerlendik.


şimdi de tamamen kendi iradesiyle, bizimle ittifak kuran değerli dostum saruman'ı kulesine hapsetmişler. onun yaşam özgürlüğünü kısıtlamışlar. bakın bunlar böyledir, bir de demokrat geçinirler, bunlar bizim isengard'da binbir zorlukla yaptığımız barajı sabote ettiler. neymiş ağaçlar kesiliyormuş. yahu biz orta dünyada 2 milyar ağaç diktik ey elrond efendi. senin haddine mi kalmış bizim yaptığımız hizmeti baltalamak. ağaç, mağaç... bunlar bahane, bunlar bir takım lobilerin darbe girişimleri. biz bunların ihanet senaryolarına takılıp düşecek değiliz. kim ne derse desin, ben milletime hizmet ederim, isengard'da o baraj yapılacak.

ya-pı-la-cak."