Zack Snyder'in Justice League Filminden İlk İzlenimler: Neler İyi, Neler Kötü?

Hayranların baskısı sonucu çekilen Justice League Snyder Cut dün HBO MAX'te ve bizde de TV+'ta yayınlandı. Peki Whedon versiyonundan farklı tarafları neler? Beklediğimize değdi mi?
Zack Snyder'in Justice League Filminden İlk İzlenimler: Neler İyi, Neler Kötü?
Uyarı: Spoiler içerir!

ilk akla gelenler

- öncelikle bir film düşünün ki iki kere izleyince 1 mesai günü bitiyor, öyle uzun bir film ama bittiğinde ben 4 saattir film izliyorum demiyorsunuz; akıyor, izlettiriyor.

- joss whedon versiyonuyla hiçbir alakası yok; evet konunun ana noktaları aynı, evet ortak sahneler var ama joss whedon'unki justice türkiye süper league ise bu film justice bundesliga olmuş, justice la liga olmuş.

- ilk filmdeki taşak oğlanı batsy gitmiş yerine justice league'in kurucusu ve lideri; taşaklı batman gelmiş; hoş gelmiş. bir bale batman'i değil ama gönlümde yeri var bu batfleck'in.

- martian manhunter'ı görmek çok güzeldi; gelecek filmde (olursa) ana karakterlerden biri olacağı gösterildi; dc dünyasını bilmeyenler için şöyle izah edeyim; superman çok ama çok güçlü bir karakterdir; mm işte en az onun kadar güçlüyken yanında prestige paket ile ek ücrete dahil olarak gelen shapeshifting, telepati, görünmezlik, tam otomatik klima, ön ve arka park sensörleri ve kör nokta uyarı sistemi gibi özelliklerle gelir.

- batman olmuş dedik, ama o kısacık ekran zamanında olan başka biri daha var; joker! hoca önümüzdeki mücadelelerde rol verirse bu joker sinema tarihinin 2. en ikonik joker'i olabilir. 1. asla olmaz elbette.

- steppenwolf çok daha derinlikli, motivasyonları olan; yaptığını çeşitli sebeplere dayalı olarak yapan bir kötü adam olmuş; öyle ki en son sahnede darkseid steppenwolf'un kopmuş kafasını top durdurur gibi ayağıyla istop edip çıtırt diye ezince üzülüyorsunuz, lan adam kendini sana kabul ettirebilmek için neler yaptı, senin reva gördüğün muamele bu mu darkseid ibnesi diyorsunuz.

- darkseid var; hem de baya var öyle 3-5 saniye laf olsun diye konmamış. bilmeyenler için şunu da açıklığa kavuşturayım darkseid tüm taşlara sahip thanos'u alır, eldiveninden taşları tek tek söker ve thanos'un götüne sokar; thanos'u orospusu yapar.

- ve flash: hem filmin neşesi, hem de anahtar elemanı; justice league üyeleri ne alıyorsa kendisine %10 daha fazla ödemesi lazım bruce wayne'in.

- aquaman: bence güçler anlamında zayıf kalıyor bu ekipte; teketekte süpro, sayborg, fevkalada bağyan ve hatta batman'den dayak yer ki bu diyorsunuz içinizden. ama karizması tabi fezada; varlığı bile parademon'ların ıslanmasına sebep oluyor...

- amber heard, mera, meram: sen dünyanın en güzel detayı olabilirdin, johnny abimize yaptıkların olmasaydı... 

- wonder woman: bir rönesans heykeltraşı olsam heykelini yapar; sonra gerçeği kadar taş olmadı bu diye baltayla kırardım. mesaj kutumu yeşillendir; varımı yoğumu, çoluğumu çocuğumu bırakıp gelmeye hazırım, köprüleri yaktım. haber et.

- lex luthor: jesse eisenberg senden bu iş olmayacak; lex luthor değil cem uzan belki olursun; filmin zayıf halkası... her filmde neyse o, lex luthor değil, jesse eisenberg.

uzun lafın kısası bu film doğmadan ölmüş seriyi diriltir; bize en az 2 film daha izlettirir.

başka bir görüş de şu şekilde

temkinli yaklaşmıştım ama olmuş bu film. hatta çok iyi olmuş. şayet tıpkı bruce wayne'de olduğu gibi cyborg'ün de gördüğü post apokaliptik görüntü referans alınırsa çok daha etkili bir devam filmi gelebilir.

artılar
- bir defa ilk filmde sevmediğim ne kadar şey varsa zack snyder hepsini çıkarmış. superman'in el kamerasıyla çekilmiş shrek çeneli görüntüleri yerine epik bir başlangıçla başlıyor film.
- superman siyah kostümüyle arz-ı endam ediyor ve diriliş sahnesi çok daha anlamlı olmuş. hem onun sahneleri hem de ekibin geri kalanının aksiyon sahneleri daha heyecanlı ve anlamlı.
- filmde cyborg'un önemi artınca senaryo daha çok derinlik kazanmış. bu sevindirici.
- maskesinin arkasından sırıtan, espiri yapan batman bu filmde yok.
- rengarenk efektler yok. özellikle finaldeki savaş sahnesi flash sayesinde çok daha dramatik ve kanlı bir şekilde sonlanıyor. bayıldım!

eksiler
- snyder'ın hiçbir zaman sevemeyeceğim klip tadındaki müzikli sahneleri filmde bir kaç kez yer alıyor. ilk başta sevimli görünse de sonrasında ne gerek vardı diyorsunuz. özellikle doksanlı yıllarda müzikle sinema sanatını güzel bir şekilde kullanan onlarca film varken...
- bol klipli görüntüler demişken, tabi boşluklar böyle dolunca, az diyalog bol ağır çekim görüntüler kaldığı yerden devam ediyor. daha fazla derinlik snyder!
steppenwolf hala bildiğimiz kötü adam. filmin zayıf halkası olmaya devam etse de, darkseid'ın birkaç kez görünmesi hikayeyi toparlamış diyebilirim. steppenwolf'a hem görsel anlamda çizgi romanlardaki görüntüsüne sadık kalınarak daha az cgi kullanılsa, hem de karaktere daha derinlikli diyaloglar yazılsa bu film epik bir film olabilirdi.
- müzikler genel olarak güzel olsa da, wonder woman ve amazon tema müziği kendini tekrar ediyor.
- anladık mercedes filme sponsor olmuş da, markanın logosunu arka arkaya üç kez göstermek pek de hoş olmamış.

eksiler fazla gibi görülebilir ancak ilk filmle genel olarak alakası olmayan, hem batman v superman'den hem de justice league'den çok daha güzel bir film var karşımızda.