Zack Snyder'in Justice League Filmine Benzer Bir Yeniden Çekim Süreci Yaşayan Yapımlar

Justice League prodüksiyonu, Snyder'in kızının intiharı nedeniyle aksamış ve Snyder projeden çekilmişti. Yerine getirilen Joss Whedon filmi tamamlamış ve bu haliyle gösterime giren film beğenilmemişti. Şimdi ise fanların kampanyası sonucu Snyder'in versiyonu HBO Max'te gösterime girmeye hazırlanıyor. Peki daha önce böyle şeyler yaşayan olmuş muydu? Örnekleri paylaşıyoruz.
Zack Snyder'in Justice League Filmine Benzer Bir Yeniden Çekim Süreci Yaşayan Yapımlar

1) superman

justice league için söylenen "ilk defa aynı film başka yönetmenler tarafından çekildi" söylemi hatalı keza 1980'de vizyona giren superman 2 gerçeği var:

1978'de richard donner superman'in ilk iki filmini birlikte çekiyor. ilk filmin tüm çekimleri, ikincisininse yüzde yetmiş beşi tamamlanmışken, donner'ın yapımcılarla arası açılıyor . onu kovup yerine richard lester'ı getiriyorlar. lester da bu sefer 1979-80 arasında ikinci filmin çoğu sahnesini senaryo değişiklikleriyle birlikte yeniden çekiyor. marlon brando'nun yer aldığı sahneler çıkarılıyor. ikinci film bir richard lester filmi olarak tarihte yerini almış oluyor.


yıllar sonra, 2000'lerin başında donner'ın çekimleri ingiltere'deki depolarda ortaya çıkıyor. warner bros, brando'yla ilgili olan lisans sorunlarını da çözünce, 2006'da orijinal senaryoya sadık kalacak şekilde kurgulanan "superman ii: the richard donner cut" ortaya çıkmış oluyor.

velhasıl kelam birebir olmasa da pek çok açıdan synder kurgusunun hikayesine benzeyen bir durumdan geçilmiş.

bir de çok daha az alakalı ve zorlama sayılabilecek ikinci örnekse bohemian rhapsody'nin üçte ikisini çektikten sonra kovulan bryan singer olacaktır . kesişim kümesi olarak yine superman var, 2006'daki superman returns'ün yönetmenidir çünkü kendisi. en azından ismi künyeden çıkarılmamıştır.

2) rammstein

birebir aynı olmasa da benzer bir süreç rammstein'ın mein herz brennt videosu zamanı da yaşanmıştı.

grup efsane şarkılarının videosu için farklı bir arayışa giriyor ve fotoğraf sanatçısı eugenio recuenco ile anlaşıyor. recuenco videoyu çekip montajı bitirdikten sonra gruba gösteriyor ve grup ortaya çıkan işi beğenmiyor ve klibi yayınlamıyor. bir süre sonra daha önce de sık sık çalıştıkları zoran bihac'a gidiyorlar. bihac ek çekimlerle birlikte klibin montajını yeniden yapıp gruba teslim ediyor ve grup da çıkan sonuçtan memnun olacak ki klibi yayınlıyor. klip beğeniliyor aslında ama tabi bir yarım kalmışlık, bir potansiyeline ulaşmamışlık fark ediliyor izlenirken. bu sırada orijinal yönetmen recuenco'nun da çıkan sonuca canı sıkılıyor diyor ki "benim vizyonum bu değildi, sıçmışsınız içine güzelim hikayenin." bir şekilde bu tavır grubun hayranlarında karşılık buluyor #releasetherecuncocut etiketi kullanılmasa da benzer bir örgütlenme yaşanıyor fanbase'de. recuenco da, kendi videosunun hazır olduğunu ama grubun buna izin vermediğini söylüyor ama videosunu övmekten de geri kalmıyor. grup bir süre sonra "tamam lan, yayınla bakalım kendi sürümünü de" diye salık veriyor. sonuç olarak recuenco versiyonu ortaya çıkınca görülüyor ki, fotoğraf kareleri gibi daha sanatsal görünse de bir video klipte, hele hele böyle bir parçanın klibinde olması gereken coşkunun zerresi bulunmuyor. haliyle "aman aman iyi ki bu şekilde yayınlamamışlar" dedirtiyor grubun hayranlarına.

yani burada tabi justice league o kadar kötü bir filmdi ki, daha kötü bir şey ortaya çıkmayacaktır. o açıdan süreç farklı ilerler. ama yine de batman v superman dawn of justice yapan adamın "gerçek vizyonu"nu görecek olmak bu kadar da heyecan vermemeli. ikinci bir jl hayal kırıklığı yaşamayalım.

bu arada:

mein herz brennt orijinal video


recuenco versiyon


son söz: peki snyder cut sinemalarda gösterilen filmle ne kadar benzeşebilir?

zack snyder 214 dakikalık çekim yapıyor, warner bros'a 140 dakikasını teslim ediyor.

joss whedon filmin %70'ini baştan çekiyor ve 120 dakika ile sınırlıyor.

hala aynı film olacağına düşünen yoktur herhalde.