Zack Snyder'ın Yeni Justice League Filminin, Beklenen Başarıyı Getirmesi Neden Zor?

Yönetmen Zack Snyder'in yarım bıraktığı ve yerine Joss Whedon'un getirildiği Justice League filmi beklentilerin epey altında kalmıştı. Şimdi Snyder, başladığı işi bitirecek ve güncellenen film HBO MAX'te yayınlanacak. Ancak, filmin başarılı olması tekrar zor görünüyor. Nedenlerine bir bakalım.
Zack Snyder'ın Yeni Justice League Filminin, Beklenen Başarıyı Getirmesi Neden Zor?

neler olmuştu?

zack snyder'ın dediğine göre vizyona giren film, onun çektiği kısmın dörtte biri gibi bir şeymiş, ve 2021 de hbo max'de yayınlanacak bu versiyon tamamıyla yepyeni bir şey olacak diyor.

anladığım kadarıyla adamın aklında daha uzun bir film varken, warner bros'un baskısı ile 2 saat civarı bir film olması istenmiş. o da 2:20 gibi bir versiyonu hazırlarken, malum talihsiz olay (kızının intihar etmesi) yaşanmış ve projeden çekilmek durumunda kalmış.

sonraki süreçte, warner bros'un eski ceo'sunun talebiyle filmin 2 saatten de az olması söylenmiş, joss whedon 20-30 milyon dolar gibi bir bütçe ile yeniden çekimlere başlamış falan filan. ortaya daha karanlık bir atmosfer çıkacakken, daha marvelvari bir atmosfer çıkmış böylece (not: marvel filmlerini de çok severim).

bunları neden mi yazıyorum; dün akşam zack snyder'ın batman v superman filminin extended versiyonunu (ultimate edition) izledim. sinema versiyonundan 35 dakika kadar daha uzun, 3 saatlik bir cut. ama sinema versiyonuna göre süreci ve atmosferi çok daha iyi anlatıyor. adamın kafasında bir şey var demek ki, bir şans verilmeli diye düşünüyorum.

Zack Snyder

neden beklentiyi düşürmek gerek?

zack snyder's justice league kötü çıkacaktır, zack snyder'i "ikinci mesih" gibi görenler tatmin olmayacaktır.

zack snyder'ın filmlerinin temel sorunu "yeni watchmen" olmaya çalışması. watchmen çizgi romanının ilk yazılıp çizildiği 1986 yılında, alan moore "superhero deconstruction" gayesiyle çıkarmıştı onları. politik ilişkilere ve süper kahraman kültürüne karşı eleştiri içeriyordu. zack snyder bunu alıp bir filme çevirdiğinde dişe dokunur bir sonuç çıkmıştı, imdb'de 7.5/10 puana sahip durumda. ancak batman ve superman "deconstruct" edilmesi gereken veya edilebilecek şeyler değiller. batman, zaten "deconstruct" olmuş bir şehrin dünyasında masumları korumaya çalışan ve bu uğurda kendini eğitmiş birisi. superman ise insanüstü bir güce sahip olduğundan, bunu insanların yararı ve iyiliği için kullanmaya çalışan mütevazi bir karakter. bu iki karaktere bir film yapacaksan, bu "watchmen stayla" olamaz, "superman/batman: public enemies" gibi olur ki animasyon kalitesini boş verdiğimizde içeriği çok iyi bir filmdir.

zack snyder'ın filmleri 6-7 puan seviyesinde filmler olarak kalıyorken, gelip de justice league'in başarısızlığını joss whedon'a suç bulmak biraz ergence. imdb'ye bakıyoruz, man of steel 7/10, batman v superman 6.5/10, justice league 6.4/10, sonra vay efendim "dceu'yu joss whedon batırdı!". yahu zaten zack synder'ın çektiği filmlerin bir ayağı çukurda, joss whedon'u bırak onun yerine james cameron, ridley scott, quention tarantino'yu falan getir, yine dikiş tutturamayacaktı.


mcu filmlerini "çocuk filmi" diyerek dalga geçen, ama aynı tarzda filmleri brightness'ı ve saturation'ı %5'e kısarak çektiklerinde stalker'la, the seventh seal'la, citizen kane'le, metropolis'le aynı seviyedeymiş gibi değerlendiren bir kesim var, cidden ben bu tiplere direkt uyuz oluyorum.

marvel çizgi romanları da, dc çizgi romanları da 12-18 yaş aralığına hitap eden serilerdir. vertigo ve marvel max serileri 18-25 yaş aralığına hitap eder. mcu filmleri marvel külliyatına saygılı hazırlanınca "çocuk filmi", dceu filmleri dc külliyatını piç edince "on numara beş yıldız yetişkin filmi" olmuyor. yok öyle bir dünya.

dceu filmlerinin, özellikle snyder tarafından çekilen filmlerin çok ağır facia kötü senaryo, hikaye anlatımı, karakter gelişimi olduğunu görüyoruz. "yetişkin filmi" yapacaksan brightness ve saturation'ı %5'e çekerek yapamazsın, bu dediğim konulara mutlaka ağırlık vermen gerekiyor.

benim için "constantine > question > batman > spider-man > diğerleri" olmasına rağmen dc filmlerini eleştiriyorsam, ama marvel filmlerini başarılı buluyorsam, marvel bağımlısı olduğum veya dc sevmediğim için değil, objektif bakarak değerlendirdiğim içindir.

hadi man of steel bir nebze anlaşılır. ama "depresif bir superman"i tutup "daha da depresif bir batman" ile eşleştirdiğinde ortaya anlamsız, sıkıcı, tatsız bir sonuç çıkıyor. karakter gelişiminin olmaması da hikaye anlatımının zayıflığını köklüyor.

hikaye konusundaki zayıflığın bu üç filme ne kadar ağır bir zarar verdiği, şurada detaylıca anlatılıyor