Zamanın Acımasızlığını Yüzümüze Vuran Video: Kıymanın Çürümesi

Time-lapse videoları genellikle manzaraların, yolların güzelliğini önümüze getirir ancak bu seferki biraz daha farklı.

Görelim kendisini


Kurtlar nereden geldi?

o kurtlar, o sineklerin yumurta bırakması ile peydahlandı. bu sinekleri sevmezsiniz etmezsiniz ama işte, bu canlılar sayesinde dünya koca bir çöplük olmaktan kurtuluyor.

İnsan cesedi aynı sürede bu hale gelir mi?

"bizi kıyma çekmeyeceklerine göre kurtlanmamız daha uzun sürebilir" diyen olmuş ekşi sözlük'te. hayır, kıymanın bozulması daha uzun sürer.

bu deneyi örneğin bir hayvan cesediyle yapsaydık daha kısa sürede bozulup çürürdü. kıyma saf etten yapılan nispeten bakteri oranı düşük bir ürün. asıl çürümeyi başlatan bağırsak floramızda yaşayan bakteriler. insan cesedi çok çabuk çürür. bu sebeple ölü bekletilmez hemen gömülür. çürüme bağırsak ve mide kısmında başlar tüm bedene yayılır. diğer canlılarda da durum aynı. böyle videolardan korkmayın, bunlar bilimsel deney.

Entropi

bedenimizin yalnızca %20'si kendi hücrelerimizden oluşuyor. bunun geri kalan kısmı aslında tamamen yabancı organizmalar: bakteriler, mikroplar, şunlar bunlar...

ancak bu diğer canlılar ki kendileri mikroorganizmalar oluyor, hayvan hücrelerine göre o kadar küçükler ki bizim ölçeğimizde görünmüyor, algılanmıyorlar. bir kabın içindeki çakıl taneleri bizim hücrelerimizse taşların arasına girip kabı dolduran kum taneleri gibiler. o yüzden, bir canlının entropiye karşı koyma gücü kalmadığında, yani canlı artık öldüğünde bağışıklık sistemi dediğimiz savunma mekanizması da çöktüğü için bu canlılar içinde bulundukları bedeni oluşturan hücrelere saldırmaya başlıyorlar. kolay av. biz de buna çürüme diyoruz.

bu gerçeği gösteren güzel bir video olmuş. bizim sonumuz da bu, binlerce yıllık mitolojilerimize hoş gelmese de...

Final yorumu

bilinen ama üzerine düşünülmeyen olguları yüze çarparak gösterme sanat olarak tanımlanır ise bu video da sanat eseridir.

herkes daha en başından ne olacağını biliyordu. çoğumuzun üzerine düşünmekten bile korktuğumuz ölüm sonrası güzeller güzeli bedenlerimize ne olacağını tüm çıplaklığıyla ortaya serdi. 2 kilo fazlam/eksiğim var, boyum 3 cm daha uzun/kısa olsaydı, burnum kalkık/inik olsaydı, kaşım şöyle, gözüm böyle... gibi kendimize dert olarak görüp dertlendiğimiz şeylerin ne kadar da önemsiz olduğunu bizlere gösteriyor. bu satırları okuyanların en en fazla 80-90 sene sonra bedenlerine ne olacağını gördük. kendimize saçma sapan şeyleri dert etmeden bu dünyadan insan gibi yaşayıp gidelim.

Açık Denizde Giden Bir Geminin Güvertesinden Çekilmiş 30 Günlük Nefis Bir Time Lapse

İnsanın Ufkunu Uzayın Derinliklerinde Eriten Enfes Video: Zamanın Sonuna Yolculuk