Zamanın Kontrolünüz Dışında Uçup Gitmesini Engelleyecek Verimli Çalışma Tekniği: Pomodoro

Zamanın Kontrolünüz Dışında Uçup Gitmesini Engelleyecek Verimli Çalışma Tekniği: Pomodoro
iStock.com

bir kisisel timeboxing turevi olan zaman kontrolu yontemi. isleri oncelik sirasina gore dizip, belli zaman araliklari icerisinde sadece sectiginiz tek bir ise odaklanarak bitirme, bir zaman araliginda bitirilemeyecek isler icinse birden fazla zaman araligi kullanip, aralarinda kisa molalar vererek kendinizi odullendirme teknigi seklinde ozetlenebilir. zamanin, kontrolunuz disinda ucup gitmesini engelliyor.

1980'lerin sonunda francesco cirillo adli bir italyan tarafindan gelistirilen bu teknikte, belirlenmis zaman araliklari 25 dk calisma + 5dk mola seklinde duzenlenmis olup, cok uzun tutulmayan zaman araliklari arasinda verilen zorunlu molalarla, zihnin daha verimli calistigi teorisi uzerine kurulmustur.


zaman yonetiminin en temel ilkesi olan onceliklendirme konusu bu teknikte de birincildir.

belli bir zaman kisiti verilmesi ve sadece tek bir isin yapilmasi ilkesi de, konsantrasyonu ve zihnin sadece tek bir konuya butun gucuyle odaklanmasini saglamaktadir. surenin kisa tutulmasi, kisinin zihninin baska seylere kaymasini ve isi cabucak bu belli zaman araligi icinde yapip kurtulmaya odaklanmasina neden olur. bunun yaninda bir pomodoro suresinde bitirilemeyecek olan islerin, bir kac pomodoroya bolunmesi, kisinin isi onceden kac pomodoroda yapabilecegini planlamasina yardimci olur, butunun zihinde parcalara ayrilmasinda ve daha verimli sekilde planlanmasinda etkilidir.

iStock.com


bunun yaninda bu calisma surelerini takip eden kisa molalarda, kisinin basarisini hizli sekilde odullendirmesine neden oldugu icin bireysel motivasyonu artirici etki saglar. oduller bir kahve hazirlamak, mailleri kontrol etmek, facebook bakmak seklinde cesitlendirilebilir.

ayrica bu is icin tavsiye edilen ve gicik edici tiktaklari olan mutfak saatinin tik taklari da, size zamanin gecmekte oldugunu ve elinizi cabuk tutmaniz gerektigini surekli olarak hatirlatici oldugundan faydalidir. son olarak, her is basina ve gunde toplam olarak harcadiginiz pomodoroyu kaydetmek de hem gelisim hem de motivasyon acisindan faydali olacaktir.

kisaca teknigi ozetleyen su alintiyi paylasalim:

- pomodoro tekniği, kısa süreli çalışma(25 dakika) ve ardından da kısa bir mola verme(5 dakika) esasına dayanıyor. 

iStock.com- bu 30 dakikalık atomik zaman birimi 1 pomodoro(italyanca’da domates) olarak isimlendiriliyor. her 4 pomodoro’dan sonra uzun bir mola veriliyor(15-20 dakika).- yapmak istediğin tüm aktiviteleri(uzun ve kısa vadeli işler) içeren bir

aktivite envanteri

hazırla.- bu listedeki aktiviteler için öncelikleri belirle.- her günün başında bu listeden öncelikli aktiviteleri seç ve

günlük yapılacaklar listesi

‘ne aktar. iStock.com


- her aktivite için tahmini gerçekleştirme zamanını pomodoro cinsinden belirle ve bu listede işaretleyerek çalışmaya başla.

- 25 dakika boyunca çalış ama o iş her ne ise, sadece ona odaklan.

- mola zamanında ise işle ilgili hiçbir şey düşünme. egzersiz yap, dinlen, su iç, yürü, rahatla. 

iStock.com


- çalışma anında birileri gelip çalışmanı bölerse(external ınterruptions diye geçiyor. mesela bir arkadaşımızın gelip bizle sohbet etmek istemesi, telefonun çalması gibi şeyler) ya da sen kendi kendini bölersen(ınternal ınterruptions diye geçiyor. mesela facebook’a bir bakıvereyim, e-posta geldi mi acep, ulen şu arkadaşı arayacaktım falan gibi şeyler) bunları da günlük yapılacaklar listesi’nde işaretle. şöyle ki: ilgili aktivitenin karşısına, her bir içsel bölünme(internal interruption) için bir tane (‘) işareti, her bir dışsal bölünme(external interruptions) için de bir tane (-) işareti koy.

- başarıyla gerçekleştirdiğin pomodoro’ları da bu listede işaretle.

- gün sonunda bütün yaptıklarını içeren bir kayıtlar(records) sayfası hazırla. yaptığın aktiviteleri ve gerçekleştirme sürelerini(pomodoro cinsinden) bu sayfaya kaydet. aktiviteleri tahmin ettiğin sürede gerçekleştirip gerçekleştiremediğini sorgula ve tahminlerini iyileştirmeye çalış. aynı zamanda bölünmeleri(interruptions) minimize etmeye çalış.

bunun dışında, eğer uzun süreler boyunca bilgisayar başında çalışıyorsanız, windows amcanın bir özelliğini kullanarak zamanınızı da aynı mantıkla örneğin birer saatlik dilimlere ayırabilirsiniz. bunun için (bkz: task scheduler/@iwillshowyouwhatitmeans)

ayrıca (bkz: verimli çalışma rehberi/@iwillshowyouwhatitmeans)