Zamanında Maksimum Fiyat Uygulayan Roma İmparatoru Diocletianus’un Hazin Hikayesi

Ekonominin temel sorunlarını çok iyi gözlemleyebileceğiniz bir hikaye.
Zamanında Maksimum Fiyat Uygulayan Roma İmparatoru Diocletianus’un Hazin Hikayesi

tüccarların insanları kazıkladığını ileri sürüp enflasyonu dizginlemek için “maksimum fiyat fermanı”nı yayınlayan roma imparatoru diocletianus’un hikayesi:

tam adıyla gaius aurelius valerius diocletianus, roma imparatorluğuna m.s. 284 ve 305 yılları arasında hükmetmiştir. roma imparatorluğu o göreve geldiğinde yıkılmanın eşiğinde olduğu yazılıdır tarih kitaplarında. o da göreve gelir gelmez böyle düşünüyor olacak ki bir takım reformlara girişmiştir. diocletianus ilk olarak kendine dominus et deus ("efendi ve tanrı" yani dominate) şeklinde yeni bir unvan seçti. ardından, devletin mevcut yapısının sürdürülemez olduğunu düşündüğü için cumhuriyetçi yapıyı silerek, daha otokratik bir yönetim sistemi getirmiştir.

asıl yapmış olduğu ve benim ilgimi çeken reformları ekonomi alanındadır

göreve geldiğinde zaten düşük olan vergiler askerlere gidiyordu. en kolay ve hızlı çözüm, gümüş sikkenin değerini düşürmek ve daha fazla para basmaktı. ancak bu durum yüksek enflasyon ve imparatorluk sikkelerine güvensizlik ortaya çıkardı. bazı yerlerde takas ekonomisi ortaya çıktı. daha sonra tüccarların insanları kazıkladığını ileri süren diocletianus “maksimum fiyat fermanı”nı yayınladı. bu fermanla binden fazla ürünün fiyatları sabitlenmiş, maaşlar sabitlenmiş ve fazla fiyat biçen tüccarlar ölüm cezasıyla tehdit edilmişti. mamafih, ferman enflasyonu dizginlemek yerine malların karaborsaya düşmesine ve kıtlıklara neden oldu. bazı şehirlerde ferman görmezden gelindi ve çok başarısız olarak kaldırıldı.

ben bu hikayeyi nasıl keşfettim derseniz, tüm bu olaylar ülkemiz kütahya ili sınırları içerisinde aizanoi antik kenti’nde bulunan ve tahıl pazarı olarak kullanılan dünyanın ilk ticaret borsasının duvarlarında yazılıdır. mezkur yazıda, döneme ilişkin bazı emtiaların fiyatları da şöyle belirtilmiş: kuvvetli bir köle 30 bin dinara eşit, bir eşek 15 bin dinar ve bir at 90 bin dinara eşittir.

velhasıl memleketimiz çok güzel ve tarih, tekerrürden ibaret…

kaynaklar: http://www.kutahyakulturturizm.gov.tr/…en-yeri.html
https://tr.m.wikipedia.org/wiki/diocletianus

Roma Ordusu Neden Döneminin En Başarılı Ordularından Biriydi?