Zebraların Çizgileri, Onlar İçin Nasıl Bir Avantaj Sağlıyor Olabilir?

Öyle ya, evrim denilen hadise önünde sonunda o canlının hayatta kalabilecek şekilde gelişmesine vesile oluyor. Peki zebraların çizgileri kendileri için nasıl bir avantaj sağlıyor ki günümüze kadar gelebilmiş? Neden varlar?

zebra çizgilerinin ne işe yaradığı hep merak edilen bir konu olmuştur. bilim adamlarına göre bunun birkaç nedeni vardır.

çizgilerin kamuflaj açısından olumlu bir etkisi olduğu ileri sürülmüş ancak avcıların görüntüden çok koku ile hayvana yaklaşması bu tezi zayıflatmıştır


çizgiler, zebra hareket ettiğinde göz kamaştırıcı bir etki yapmaktadır

birlikte duran veya birbirine yakın hareket eden bir zebra grubu, büyük bir titreşen şerit kütlesi olarak görünebilir ve bu da aslanın bir hedef seçmesini zorlaştırır.


farklı araştırmacıların yaptığı deneyler, kan emici çeçe sineği ile sığır sineği de dahil olmak üzere çizgilerin daha az sinek gelmesini sağladığını gösterdi

macaristan'da 2012 yılında yapılan bir deneyde zebra çizgili modellerin en az sayıda sığır sineği çektiği belirlendi. bu sinekler doğrusal polarize olmuş ışığa gelmektedir ve siyah-beyaz çizgiler bu deseni bozmaktadır. ayrıca sineklerin gelme sıklığı çizgilerin genişliğinin artmasıyla artmaktadır, dolayısıyla yaşayan üç zebra türünün dar çizgili olanlarına sığır sinekleri fazla gelmemektedir.


çizgiler zebranın serinlemesine yardımcı olabilir

ışığı emen siyah çizgilerin üzerinde hava daha hızlı hareket ederken beyaz çizgilerin üzerinde daha yavaş hareket edebilir. bu farklılık zebranın çevresinde konveksiyon akımları yaratarak zebranın serinlemesini sağlayabilir. bir araştırma daha sıcak bölgelerde yaşayan zebraların daha çok çizgiye sahip olduğunu göstermiştir.


son olarak, çizgilerin parmak izi gibi her zebrada farklı olduğunu söylemek gerekir

yine de zebraların bu çizgiler sayesinde birbirini tanıdığına ilişkin bir kanıt yoktur.


kaynak
kaynak

Develer Neden Susamaz?