Zehirlerin Birtakım Hastalıkların Tedavisinde de Kullanılabilmesi

Toksik etki yaratan zehirler, her zaman öldürücü olmayabiliyormuş. İşte bazı zehirler ve kullanıldıkları tedavi yöntemleri.
Zehirlerin Birtakım Hastalıkların Tedavisinde de Kullanılabilmesi
iStock

zehirlerin bilinen öldürücü özelliğinin aksine bazı hastalıkları tedavi etmede de kullanılması ufkunuzu açabilir.

toksikolog takacs, zehir toksinlerinin bir dakikadan daha kısa sürede can alan moleküller olduğunu söylüyor. 2015 yılında oxford üniversitesi tropikal hastalıkları uzmanı david warrell, yılan ısırıklarının yılda 200.000 ölüme yol açtığını tahmin ettiğini söylemiş.

yeni bir panzehirin geliştirilmesi devam eden bir uğraş, yine de araştırmacılar zehrin içinde bulunan toksinlerin aynı zamanda diğer tıbbi durumlarda yardımı olabileceğini keşfetmiş ve birçok zehir temelli ilaçlar zaten kullanımda.

işte zehri insanlara faydalı olarak kullanılabilen 3 türden kısaca bahsedeceğim

yılanlar: zehirler arasında çok çeşitlilik olduğundan, potansiyel tıbbi uygulamalar yılandan yılana değişebiliyormuş. koroner (kalp ile alakalı) sağlık durumları, yılanlardan alınan toksinleri kapsayan çözümlerin, mevcut olarak kullanıldığı alanmış. takacs; yılan zehirlerinin, yüksek kan basıncı, kalp rahatsızlığı ve kalp krizinde kullanılan ilaçlarda kullanıldığını söylüyor.


komodo ejderleri:
zehri kurbanın kanına karışıyor ve pıhtılaşmayı engelliyormuş. bu yüzden kurban, saldırıdan sonra kan kaybetmeye devam ediyormuş. bu, ölümcül olmakla birlikte bu zehrin antikoagülan özelliği, potansiyel tıbbi kullanımını mümkün kılıyormuş.

ayrıca bu toksinler; inmeler, kalp krizleri ve pulmonel embolizm (ani akciğer arteri blokajı) rahatsızlıklarını tedavi etmede kullanılabiliyormuş.


akrep:
bu arkadaş da kanseri yenmede önemli bir rol oynayabiliyormuş. deathstalker olanın güçlü zehri, kanseri teşhis etmek ve tümörü tedavi etmek için geliştirilen klorotoksin adında bir toksin içeriyormuş.


not: aşağıdaki siteden okuduğum bilgileri çevirerek size daha kısa bir şekilde sunmaya çalıştım. bu arada kaynak olarak kullandığım metinde geçen son hayvanı buraya eklemedim, dilerseniz kaynaktan kendiniz okuyabilirsiniz.bazı hayvanların zehirlerinin etkilerini anlatan cümleleri çevirmedim, daha çok zehirlerinin nasıl tedavi yöntemi olarak kullanıldığına odaklandım. iyi okumalar.

kaynak: alfie shaw

15 Günlük Şarj Süresiyle Cezbeden HUAWEI WATCH GT 2'nin İncelemesi

Zehirli Yılan Saldırısında Yapılması Gerekenler