Zincirlikuyu'daki Tat Towers Neden Yıllardır Kapalı?

2009'da hayatını kaybeden iş adamı Salih Tatlıcı'ya ait olan ve Zincirlikuyu'da önünden geçenlerin "burası neden kapalı" diye düşündüğü Tat Towers'ın öyküsü.
Zincirlikuyu'daki Tat Towers Neden Yıllardır Kapalı?


tat towers'ı anlayabilmek için önce buranın sahibi salih tatlıcı'dan bahsetmek lazım biraz

yoksul bir ailede dünyaya gelen salih tatlıcı, 1960'larda istanbul'a gelerek ticarete atılıyor. tatlıcılıktan kazandığını gayrimenkule yatırıyor ve zenginler listesinde bir dönem türkiye 27.'liğine kadar yükseliyor. dev bir iş adamı oluyor anlayacağınız.

1988 yılında da pek çok istanbullunun, zincirlikuyu'da her gün önünden geçtiği ve "burası neden kapalı" diye merak ettiği tat towers projesine başlıyor. aradan geçen onca yıla rağmen bu kuleler hiçbir zaman faaliyete geçmiyor, geçemiyor. kendisi de 2009 yılında hayatını kaybediyor ve asıl olaylar da o zamandan sonra başlıyor zaten.


önce işin "dedikodu" kısmından başlayalım, sonra da gerçekliğe doğru yol alalım

25 şubat 2009'da toprağa verilen salih tatlıcı'nın cenaze töreninde en çok konuşulan olaylardan biri, hürriyet'in haberine göre bir "falcı" meselesi. iddiaya göre bir falcı, salih tatlıcı'ya tat towers'ın bitmesine yakın öleceğini söylüyor. salih tatlıcı da bu falcıyı epey ciddiye alıyor; inşaatı hep bir sürüncemede bırakıyor ve bir türlü bitirmiyor. 20 yıl sürer mi bir inşaat? sürüyor ve 2008'e geliniyor. salih tatlıcı da o dönem bir alman firmasıyla anlaşıp nihayet tat towers'ı bitirmek istiyor. firmayla anlaşılıyor, çalışılıyor, tam tat towers bitmek üzereyken, 2009 yılında salih tatlıcı hayatını kaybediyor. haliyle cenaze töreninde de falcı dedikodusu alevleniyor.


işin ilginç ve dedikodu kısmı buydu. şimdi gelelim 2009'dan beri neden hala kapalı kaldığı konusuna

bu zengin adamın ölümünden sonra geriye 3 milyar dolarlık dev bir miras kalıyor. salih tatlıcı, mirasının tamamını ikinci eşi ve ikinci eşinden olan oğluna bırakıyor. ilk eşinden olan üç oğlundan sadece birine mahfuz hisseden pay bırakan tatlıcı, vasiyetinde diğer iki oğlunu mirastan men ettiğini belirtiyor. bunun üzerine tabii onlarca dava açılıyor diğer oğullar tarafından. yıllarca sürüyor bu davalar. ta ki 2017'ye kadar. 2017'de istanbul 20. asliye hukuk mahkemesi, vasiyetnamenin olduğu gibi uygulanmasına karar veriyor ve tartışma da bitiyor.

şimdi gözler zincirlikuyu'da, tat towers'ta; bakalım anne ve oğul burası için ne karar verecek...

Tek Kelimeyle Duygulara Tercüman Olabilen Almancanın 10 Harika Kelimesi