Zorlu Bir Anlatım Süreci Gerektiren Berbere İstenen Saç Modelini Tarif Etmek

Ne kadar detaylı tarif edilirse edilsin, berberlerin asla istenilen saç modelini kesemediği ve en kötü ihtimalle koltuktan alabrus traşıyla kalkmayı göze almış bir neslin yaşadığı dramdır.
Zorlu Bir Anlatım Süreci Gerektiren Berbere İstenen Saç Modelini Tarif Etmek
iStock.com

bir de olup biten işkencemsi saç kestirme sekansının hemen ardından gelen son derece gereksiz bir "enseyi aynayla göstererek 'nasıl olmuş abi' diye sorma" prosedürü vardır ki, deniz baykal'ı siyasetten çekilmeye ikna etmeye çalışmak bile daha anlamlıdır...
(bkz: #9805160)

(bkz: berberlerdeki saçı geriye doğru tarama eğilimi)

yararsız bir çabadır. en garantili çözüm işi berbere bırakmaktır. tümüyle sana bırakıyorum, sen işini bilirsin denir. bu sözleri işiten berber, güveninize layık olmaya çalışacak saçlarınızı bir sanat şaheserine dönüştürecektir... bunun için tek önkoşul riske edebilecek miktarda saça sahip olmanızdır. yoksa alimallah fıkradaki duruma döner sonunuz:
saçında 3 tel kalmış bir adam berbere gider. berber sağ yana tarar telin biri kopar, sola yana tarar 2.si. berber elinde kalmış olan bir tek tele bakar bir de adama: nasıl olsun? adam çaresiz cevap verir: "bırak dağınık kalsın"

boşuna girilen bir uraştır. kısa kes dersin uzun keser, oraları uzun bırak dersin kısacık yapar. sonuç olarak berber istediği gibi yapar geçer.

hatırladığım kadarıyla, küçükkene, nasıl tarif edersek edelim, alabros ya da 3 numara ile son bulurdu.

yıllardır berbere gittiğim halde bir sefer bile işe yaradığını görmediğim hadise.

her seferinde farklı şey anlatsam bile adam napıyor ediyor aynı şekilde kesiyor saçı. baktım bir şey değişmiyor, ben de artık kendimi yormuyorum. oturur oturmaz abi yap bir şeyler diyorum, sen işini bilirsin falan. hem ben yorulmuyorum hem berber rahat ediyor.

(bkz: berbere itiraz edemeyen erkek modeli)

zamanında kardeşim sormuştu nasıl tarif edeyim berbere diye...
o zamanlar ilkokuldayız tabi, "3 e vur ama önleri makasla kes, biraz bırak" de demiştim.
akşam berberden geldiğinde evde kıyamet koptu. biz ailecek yumurta kafa olduğumuz için kısa saç hiç ama hiç gitmez bize. tabi bu full 3 numara ile gelince peder kızdı biraz serseri mi oldun diye. meğer bizim ufaklık berbere "abi 3e vur... (ıh)...(ıh).." derken daha devamını getiremeden amca önden daldırmış makineyi.
durum böyle yani, berberler çakal. 3'u duyduğu an önden makineyi sokar. ee 2 dakikada kim 10-20 lira kazanmak istemez ki.

köre yol tarifi yapmaktan farksızdır.siz ne yaparsanız yapın o berber hayal dünyasında seçtiği modele sizin saçınızda hayat verecektir.

Bonus - 1952'de erkek kuaföründe saç kesimi