Zorlu Hayat Şartlarında Ay Sonunu Getirmeye Çalışanlara Tavsiyeler

Özellikle son dönemde hayat pahalılığı iyice artmışken ay sonunu getirmek adeta bir sanat haline geldi. Bu sanatı icra etmek de öyle kolay bir iş değil. İşte ay sonunu getirmenize yardımcı olabilecek minik tavsiyeler.
Zorlu Hayat Şartlarında Ay Sonunu Getirmeye Çalışanlara Tavsiyeler
iStock.com

- sabah yemek yeme, öğlen şirkette aban, akşam yeme. (yaşamak için ye, yemek için yaşama)

- ihtiyaç olmadan yeni kıyafet alma. (lüks)

- kombi yakmak yerine kazakla otur. (gider kıs)

- evini tutabildiğin kadar küçük tut (yalnızsan 1+0, evliysen 1+1, dört çocuğa kadar 2+1 yeterlidir) bu hem temizlik, ısınma, elektrik, mobilya gibi masrafları azaltır hem de misafiri engeller :)

- şarjlı tüm aletleri şirkette şarj et (beyin bedava)

- önünü göremeyeceğin ana kadar lamba yakma. tv izliyorsan zaten lamba yakma.

- spor yapma. hem paran gider hem acıktırır. para vermeden yapmak istersen semt parklarındaki aletler emin ol yeterlidir. utanma. sahile yakınsan koş, iki alet çalış yeter. yok sahile uzağım parkta da yapamam dersen p90x diye bir şey var. hem de bedava ha. ben çok memnunum. yok ben illa salona para vereceğim de dersen artık ne diyim banyonu o günlere denk getir su tasarrufu yap bari.

iStock.com

- 5 kilometrenin altındaki yerlere arabanla gitme.

- parti, yemek, toplantı gibi davet ve organizasyonlara her zaman kaynak ol ama kendin düzenleme.

- evinde yemek yapacaksan veya davet vereceksen piyasayı takip et. balık uygunsa hamsi tava, pahalıysa çorba tavuk makarna güzel yapıldığında puan alan uygun ve besleyici yemeklerdir. (örneğin bütün tavuk 8 tl, çorba 2 tl, makarna 2 tl, salata malzemesi 3 tl gibi, 15 liraya 6 kişilik bir yemeği çıkartabilirsin)

- alışveriş için mahalle marketleri  çok uygundur. markaya takılma, siyasi de düşünme. siyaset bir tiyatrodur, sen kesene bak.

- yeşillik alacaksan semt pazarları çok iyidir üşenme. bir sebze haddinden fazla pahalıysa alma, ya don olmuştur, ya halciler grev yapmıştır umrunda olmasın. akşam yemek yiyeceksen, fasulye ucuzsa fasulye al, börülce ucuzsa börülce, ıspanak ucusa ıspanak, karnabahar ucuzsa karnabahar. bunlar 2-5 tl arası gider gelir. 2 tl iken al. işte sana 2 liralık sağlıklı akşam yemeği. özellikle patlıcanı takip et. patlıcanı sev. patlıcan yapısı itibariyle nedense ekmekle giden bir gıdadır. tek başına rahatça doyurur. yanına bir şey istemez.

iStock.com

- gelirinin en azılı düşmanı olan ilk 5 maddeyi (giyim, yemek, barınma, faturalar, hobiler vs) listele ve bunları aklına geldikçe döv.

- viski içen de zevk alıyor, köpek öldüren de, bunu unutma. önemli olan ortam ve ruh halidir.

- hobilerini masrafsız hale getirmeye bak. örneğin gitar seviyorsan youtube'da sıfırdan profa kadar eğitim alabileceğin ve çalacağın bir çok kanal var, keşfet.

- 70 tl verip evine sınırsız internet bağlatacağına internetten anlamayan denyo komşunun sınırsız internetine ortak ol. hepimizin bu tarz komşuları vardır. şifreyi biliyorsan direk dal bilmiyorsan kırmaya çalış, o da olmadı faturasının yarısını ödemeyi teklif et ama isteyene kadar ödeme. kimisi tenezzül bile etmez. ayık ol biraz lan.

- futbol seviyorsan ekipmanları olan arkadaşlarınla aranı iyi tut. maç gününden bir gün önce hal hatır sor. gittiğinde de 2 paket patlamış mısır götür. o da çay demlesin, 2 liraya maç izle sosyal ol biraz.