Zürafanın Tek Akrabası: Zebraya Benzeyen Bacaklarıyla İnsanı Şaşırtan Gizemli Hayvan Okapi

Zebra gibi çizgili bacakları, atı andıran gövdesi ve zürafanın bilinen tek akrabası olmasıyla karma bir hayvan görüntüsünde olan okapi, fantastik bir filmden fırlamış adeta.
Zürafanın Tek Akrabası: Zebraya Benzeyen Bacaklarıyla İnsanı Şaşırtan Gizemli Hayvan Okapi
iStock


Keşfedilme hikayesi

okapi, yeryüzünün en ürkek hayvanlarından biridir. öylesine iyi saklanır ki varlığı bilim adamları tarafından ancak 20. yüzyılın başında anlaşılabilmiştir.

bir ingiliz kaşif olan sir harry johnston, afrika'nın kongo vadisinde garip bir hayvan yaşadığını öğrenince bilim dünyasının tanımadığı bir canlı bulabilme umuduyla 1890'ların sonlarına doğru yola çıktı. yerliler ona hayvanın derisinden parçalar verip çamurda bıraktığı izleri gösterdiler.

Johnston'a verilen deri parçaları.

johnston tüm çabasına karşın aradığı hayvanı bulamadı; ama 1900'de yeniden gittiği afrika'da canlı bir okapi yakalamayı başardı. daha sonra bu yeni türe, yerel adı ile bulucusunun adından yararlanılarak "okapia johnstoni" bilimsel adı verildi.

Sir Harry Johnston.


Özellikleri

zürafagiller üyesidir okapi. "zürafagiller" diyince aklınıza çeşit çeşit hayvandan oluşan dev bir familya gelmesin, zira bu elit kulübün sadece iki üyesi var: biri bildiğimiz zürafa, biri de okapi denilen gizemli, güzel ve memeli canlı. kendisi, zürafanın bilinen tek akrabası.

uzaktan baktığınızda gerçekten atı andıran bir görüntüsü ve zebra bacakları olmasına rağmen dediğimiz gibi, bir zürafagildir. orman zürafası veya kısa boyunlu zürafa denildiği de oluyor bu nedenlere göre.


postu bitter çikolata renginde ve ışıkta bazen kırmızı kırmızı parlıyor, arka bacaklarının tümü ve ön bacaklarının bir kısmında zebralardakine benzer çizgiler var. bacakları zürafa kadar olmasa da uzundur. erkekleri boynuzlu, dişileri boynuzsuzdur. koyu mavi dilleri de ilginç bir şekilde aşırı uzun.


dünyada sadece tek bir yerde yaşıyorlar: demokratik kongo cumhuriyeti. ülkenin kuzeyi ve doğusunu kaplayan yağmur ormanlarında varlıklarını sürdürmekteler (zaten kongo, dünyanın en büyük yağmur ormanlarına sahip ülkesi, yüzölçümü olarak da afrika'nın üçüncü en büyük ülkesi).


sayıları da bunun üzerine tahmin edebileceğiniz gibi, oldukça az. toplamda yalnızca 15.000-20.000 okapi yaşıyor. dolayısıyla soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.


otçullar kendileri; gündüzleri aktif olan ve ot, meyve ve mantar yiyerek geçimlerini sağlayan bu yavrucakların hemen hemen hepsi birer ıssız adamdır. yalnız yaşıyorlar ve genelde sabit bölge ve patikalarda geziniyorlar. bayağı bayağı karizmatik ve gizemliler anlayacağınız. hem de kimseye zararları yok.


umarım ilerleyen zamanlarda soyları tamamen tükenmez ve dünya böyle bir güzellikten mahrum kalmaz. adeta bir tek boynuzlu at (unicorn) statüsündeler gözümde.