Kral Arthur'ın Kılıcı Excalibur'un Dövüldüğü Mitolojik Britanya Adası: Avalon

Brit mitolojisinde önemli bir yeri olan adaya dair bilgiler.
Kral Arthur'ın Kılıcı Excalibur'un Dövüldüğü Mitolojik Britanya Adası: Avalon


Nedir, ne değildir?

kral arthur efsanesinde ve büyük şarlatan geoffrey'nin britanya krallarının tarihi isimli kitabında sıklıkla bahsettiği gizemli ada.. hristiyanlık öncesi druid rahip ve rahibelerine ev sahipliği yapan ingiltere, hristiyanlık ve pek tabi ki kan dökücü zulmü ile kilisenin ingiliz topraklarını ruhani açıdan fethetmesi sonrasında, druid rahip ve rahibelerinin gizlendiği son konak ve hristiyan keşişlerinin saldırısına uğrayacakları korkusu ile adayı sisler arasında kaybederek yaşamaya ve dinlerini yaşatmaya devam ettiklerine inanılan yerdir.

efsaneye göre kral arthur tarafından kayadan çıkarılan excalibur isimli kılıç, avalon adasından çıkarılan demir madeni ile yapılmıştır.. yine bir diğer önemli husus, kral arthur'un ölümcül bir yara alması sonucu bu cenneti andıran, yiyeceklerin armut piş ağzıma düş dercesine kendinden yetiştiği avalona giderek iyileştiği ve ingiltere'nin ilk yerleşimcileri britonların başlarının sıkıştığı anda yeniden döneceği kehanetidir.

Kral Arthur'un Avalon'a götürülüşü.

avalon kelime anlamı olarak meyve veren ağaç anlamına gelir.

kral arthur'un kardeşi (büyücü) morgan'ın ve efsanevi merlin'in bulunduğu yerdir:


avalon'un neresi olduğu hakkında iki tez vardır

1) avalon, britanya'ya gelen druid'lerin geldikleri yerdir, batık kıta atlantis'ten geriye kalan ve normal insanların göremeyeceği bir adadır. avalon'dan gelen canlılar doğaüstü güçlere sahiptir. buradan gelenler (büyücüler, druidler) sislerin içinden gelmektedir. (bkz: avalon'un sisleri)


2) avalon, bugün ingiltere'nin güneybatısındaki glastonbury kasabasının yakınlarında bulunan glastonbury toradı verilen tepedir. tepenin üzerinde st michel kilisesi'nin kulesi bulunmaktadır. bu tepenin etrafı bataklık alandır ve etrafı genelde sisle çevrilidir (bkz: avalon'un sisleri), bu yüzden uzaktan bakıldığında bir ada gibi durmaktadır.


her iki tezde de büyücülerin, doğa üstü varlıkların sislerin arasından gelmesi olayı vardır.

not: bu glastonbury dediğimiz yer ve çevresi son derece tarihi ve sırlarla dolu gizemli bir yer.
(bkz: glastonbury tarlalarındaki zodyak haritası)

Atiye Dizisi Üzerinden Kendini Aramak Üzerine Yola Çıkanlara Tavsiyeler

İngiliz Edebiyatı'nın İlk Yazılı Örneklerinden Canterbury Hikayeleri'nin Ortaya Çıkış Öyküsü