Sayılar ve Soyut Kavramlardan Uzak Hayat Yaşayan Topluluk: Piraha Kabilesi

Brezilya'da Amazon'da yaşayan ilginç bir kabile Pirahalar.
Sayılar ve Soyut Kavramlardan Uzak Hayat Yaşayan Topluluk: Piraha Kabilesi

brezilya'da, amazon'da yaşayan, nüfusu 800 civarı olan ilginç bir kabiledir piraha. porto velho şehrine 400 km uzaklıkta olan bu topluluğa, en yakın mesafedeki kasabadan 4 günlük bir tekne yolculuğu ile ulaşılabiliyor.


aralarında akrabalık ilişkileri; ya ebeveynim/çocuğum ya da ebeveynim/çocuğum değil şeklinde. amca, abla, kardeş, teyze vs. yok.

7 sessiz, 3 sesli harften oluşan dillerini ıslık çalarak da konuşabiliyorlar. aşağıdaki videodan biraz görebilirsiniz.


geceleri hiç uyumayarak gün içerisinde 15 dakikadan 2 saate çıkabilecek sürelerde uyuyorlar. (bkz: polifazik uyku)

dillerinde hiçbir geçmiş zaman ifadesi bulunmadığından bildikleri tek tarih, yaşlıların sahip oldukları ile sınırlı ki yaşlıların bunları anlatması da zor çünkü gittim-gelmiştim gibi bir ifade yok.


geleceğe ait plan yapmanın da zor olduğu kabilede gelecek zaman ifadelerine de yer yok; "canım şimdi kapatıyorum, tuvalete giriyorum, seni tekrar arıyorum" gibi.

kullanabildikleri sayılar sadece 1 ve 2 ki bu sayılar aynı zamanda az ve pek de çok değil manalarına geliyor. adamların aç gözlü olmadıkları nereden de belli, aza kanaat etmeyen çoğu bulamazmış.


tamamen sayılar ve matematik üzerine kurduğumuz, kişisel/ailevi/milli tarihimizi çılgınca önemsediğimiz, "yarın ne giysem" diye delirdiğimiz hayatlarımızın ortasından bakınca, hayli gerçeküstü görünüyor pirãha'ların yaşam tarzı. zamanı ve sayıları, haklarında kelimeler üretecek kadar dahi önemsemiyor olmak çok farklı bir ruh hali olsa gerek.

Suyun Altında 13 Dakika Kalabilen İnanılmaz Deniz Çingeneleri: Bajau Kabilesi

Çölde Yaşayan ve İlginç Bir Kültüre Sahip Olan Arap Kabilesi: Bedeviler